08 Aralık 2019 Pazar Saat:
03:36
31-07-2013
  

Afganistan'da Sivillere Yönelik şiddet Artıyor

Birleşmiş Milletler'in hazırladığı bir rapora göre, Afganistan'da sivil ölüm ve yaralanmalarda artış var...

Facebook da Paylaş


 

Rapora göre, yılın ilk altı aylık döneminde yaşanan şiddet olaylarında ölen ve yaralanan sivillerin sayısı yüzde 23 oranında bir artışla 3.800'e ulaştı.

çrgütün raporu, Ocak-Haziran ayları arasında aralarında 200 çocuğun da bulunduğu 1.300 kişinin öldüğünü, 2.500 kişinin de yaralandığını ortaya koyuyor.

çlen ve yaralananların pek çoğunun, hedef gözetmeksizin yol kenarlarına yerleştirilen patlayıcıların kurbanı olduğunu belirten rapor, Afgan güvenlik güçleriyle militan gruplar arasındaki çatışmaların da pek çok cana mâl olduğunu vurguluyor.

Sivil can kayıplarının başka bir önemli nedeninin de intihar saldırıları olduğunu kaydeden rapor, şiddet olaylarında pek çok kişinin yanlış zamanda yanlış yerde bulunduklarını buna rağmen hedef alınarak öldürülen sivillerin sayısında da kayda değer bir artış gözlendiğini ifade ediyor.

Afganistan'da güvenlik kontrolü kısa süre önce tamamıyla Afgan güçlerine devredildi ve NATO'ya bağlı uluslararası birliklerin ülkeden ayrılma süreci devam ediyor.

Birleşmiş Milletler raporu, şu ana kadarki veriler ışığında, bu devir teslimin Afganistan'ı daha tehlikeli bir yer haline getirdiği saptamasında bulunuyor.

 

BBC Türkçe

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler