17 Ekim 2021 Pazar Saat:
00:48
23-01-2018
  

Afrika'da Bir Bilali Habeşi Şeyh Zakzaki

Umut Işığı Derneği

Facebook da PaylaşUmut Işığı Derneği'nin bu haftaki uzman konuğu ve konuşmacısı Kudüs TV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Şirin oldu. Cumartesi Sohbetleri'ne Şeyh Zakzaki gündemiyle konuk olan Şirin, konuşmasına sıcak gündem konusu olan Afrin Operasyonu değerlendirmesi ile başladı.

Kudüs TV'den de canlı olarak izleyiciyle buluşan konuşmada Şirin; Afrin Operasyonu'nun bölge ülkelerinin tamamını ilgilendirdiği, İsrail ve ABD çıkarlarına ve oyunlarına operasyonun darbe vurduğunu, bu adım atılmasaydı ülkemizi bölmeye çalışan güçlerin yeni hamleler yapmak için cesaret bulacakları uyarısında bulundu.

Daha sonra "Şeyh Zakzaki'yi yalnız bırakmak Hz. Peygamber (saa)'i yalnız bırakmaktır!" manşeti ile "Afrika'da Bir Bilali Habeşi Şeyh Zakzaki" konusuna giriş yapan Nurettin Şirin, bu konuda ise Şeyh Zakzaki'ye Nijerya'da "muallim" denildiği bilgisini aktardı. Şeyh Zakzaki'nin Peygamber'imizin Musab bin Umeyr'i Medine'ye İslam'ı öğretmeye gönderdiği gibi Nijerya'da bir anlamda öğretmenlik yaptığını belirtti.

Şeyh Zakzaki'nin Hüseyni şehadet yolunun yolcusu olduğu, Kudüs Günü ve Muharrem etkinliklerine önem verip sahip çıktığı için tutuklu bulunduğunu belirten Şirin, altı evladından üçünü Dünya Kudüs Günü diğer üçünü ise bir Muharrem toplantısında şehit verdiğini sözlerine ekledi.

Afrika'nın tanınmış ulema ve bilginlerinden olan Zakzaki'ye İslam alimleri ve ulemanın sahip çıkması gerekir diyen ve eşi Ziynet Zakzaki'nin de Nijerya zindanlarında olduğunu hatırlatan Nurettin Şirin, Ziynet Zakzaki için "kendisi de hanımlara örnek Zeynebi bir muallimedir" tanımında bulundu.

Kudüs TV Genel Yayın Yönetmeni Şirin, "Zakzaki ümmetin değeridir, sahip çıkmazsak mesul oluruz" uyarısı ve Ankara'ya doğru yola çıkacak Şeyh Zakzaki'ye Özgürlük konvoyuna dair yaptığı hatırlatma ile sohbetini sonlandırdı.

27 Ocak Cumartesi gecesi Edirnekapı Şehitliği'nde yapılacak duanın ardından gece yarısı konvoy İstanbul'dan yola çıkacak. Ankara'da Nijerya Konsolosluğu ve BM Temsilciliği önünde gerçekleştirilecek olan protesto eyleminden sonra konvoy pazar gecesi tekrar İstanbul'a dönecek.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler