01 Aralık 2021 Çarşamba Saat:
05:29

Ağacın Sapı ve Filistin

31-01-2020 17:37


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yüzyılın anlaşması diye bize sundukları, üzerine basa basa söyledikleri o müthiş ‘Barış Planı!’ birçok kusura haiz.

 

Barış dediğimiz şey, iki muhatabın veya iki hasmın olması gerek bir eylem lakin ortada muhatap yani Filistinliler yok. Şunu demek istiyorlar özünde: “Bizler bu topraklarda barış istiyoruz ama Filistinlilerle bu barış mümkün değil. Öyleyse Filistinlilerin olmadığı bir barış olmalı!”

 

Bu tek taraflı işgal planı 1947’den bu yana devam etmekte. Hatta bir dönem ‘Altı Gün Arap Savaşları’ diye adlandırılan, Siyonist Rejim’e karşı yürütülen ve altı gün içerisinde altı Arap ülkesinin yenilgiye uğradığı o savaşta dahi Araplar, tarihin birçok sahnesinde olduğu gibi yine birbirlerini satmıştı. Altı Arap ülkesi içerisinde yer alan Ürdün, tüm istihbarati bilgileri Siyonist İsrail’e sunmuş ve akabinde önce Mısır sonra da diğer ülkeler alaşağı edilmişti.

 

Öyleyse buradaki asıl sorun Arap dünyasının ta kendisidir. Filistin topraklarının doğu ve güneybatısında bulunan Ürdün ve Mısır ne yapıyor? Bunu görmek gerekir.

 

400 milyonluk Arap âlemi hadi İslami açıdan konuya yaklaşmıyorlar bari Arap milliyetçiliği üzerinden yürüsünler! Onu da yapmıyorlar. Nüfusları var ama nüfuzları yok!

 

Ağaca demişler: ‘Bizi kesmeye geliyorlar!’ ağaç cevap vermiş: ‘el kadar demir bizim neyimizi kesecek?’ demişler ki: ‘Ama sapı bizden!’

 

Mesele bu kadar acıklı..

 

Hadi yüzyılın anlaşması dedikleri plan başarıya ulaştı ve Kenan Diyarı’nda Filistinli kalmadı; peki, Yahudiler bugüne değin neyle yetindiler de bununla yetinsinler.

 

Yetinmezler, durmazlar öyleyse bunların durdurulması gerekir.

 

İşin gülünç tarafı ise; anlaşma uyarınca Körfez Arap ülkeleri ve Suudi Arabistan’ın bu planı fonlaması ve finanse etmesidir. İşte bu fonlarla Filistinliler güneye, daha da güneye yani çöllerin bağrına sürülecekler. Batı Şeria ve Kudüs’te olduğu gibi Gazze’de de Filistinliler etkisiz hale getirilecek. Hamas ve İslam-i Cihad gibi iki önemli özgürlük grubunun silahları ellerinden alınacak.

 

İmam Hüseyin’in (as) güzel bir sözü vardır:

 

“Eğer dininiz yok ve Allah’tan da korkmuyorsanız, en azından bari hür insanlar olun!”

 

Plan George Walker Bush, Barac Obama ve günümüzde de Donald Trump’la tıkır tıkır işliyor.

 

Bir farklı konu ise hazırladıkları anlaşma metninde geçen Filistinli göçmenlerin geri dönmeme kaydı.

 

İşgal topraklarında 8 milyon Yahudi ve yaklaşık 6 milyon da Filistinli yaşamakta. Ürdün başta olmak üzere Mısır, Suriye ve Lübnan’da toplam 6 milyonu aşkın yurtlarından edilmiş Filistinliler var.

 

Düşünsenize altı milyon sürgün yemiş Filistinlinin vatanlarına geri döndüğünü; yani 12 Milyon Filistinli ve bu işgal topraklarında nüfus dengesini tam manasıyla bozar.

 

Yüzyılın Anlaşması adlı planda her şey en ince ayrıntısına kadar hesaplanmış lakin Allah’ın planı henüz hesaba katılmamış.

 

Kalın sağlıcakla…

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !