02 Aralık 2021 Perşembe Saat:
14:34
22-02-2013
  

Akaras Hoca Müslüman toplumunu uyardı.

İstanbul çamlıkahve`de bulunan Ehlibeyt Mescidinde bu haftaki Cuma namazı Hüccetül İslam vel Müslimin Kadir Akaras imametliğinde kılındı.

Facebook da Paylaşİstanbul çamlıkahve'de bulunan Ehlibeyt Mescidinde bu haftaki Cuma namazı Hüccetül İslam vel Müslimin Kadir Akaras imametliğinde kılındı.

Akaras Hoca Cuma namazının ilk hutbesinde takva konusunu işleyerek şunları söyledi:

Takva insan hayatının bütün merhalelerinde gereklidir. Daha açık bir ifadeyle ilk olarak düşüncede takvalı olmak ve ondan sonra eylemde takvalı olmak gerekmektedir. Takvalı olmak demek Allah'ı görerek, hissederek yaşamak demektir.

İnsan bu takva vesilesi ile kötü sıfatlardan arınarak yüce makamlara ulaşmaktadır. Allah'ın istemiş olduğu kul makamını elde etmektedir. Bu takvaya sahip olabilmenin tek yolu Allah'ın emir ve yasaklarına harfiyen uymak gerekir. çünkü Allah insanı yüceltmek ve onu kemale ulaşması için yaratmıştır.

Allah'ın dostları bu toplum içerisine Allah tarafından yerleştirilmiştir. Bunlardan nebiler, resuller, imamlar ve âlimler olmak üzere yeryüzüne bunları yüce Allah yerleştirmiştir.

Yüce İslam peygamberi Hz. Muhammed (s.a.a) bu konuda şöyle buyuruyor: Allah toplumun içerisinde bazı insanları hacet kapısı olarak yaratmıştır. Bu insanlar iyilik yapmayı severler, iyiliği emrederler insanları kötülükten sakındırırlar. Bunlar cömert insanlardır. Cömert olmayı üstünlük olarak görürler. Bu guruptaki insanları Allah'ta seviyor ve Resul de seviyor.

Bu işlenmiş insanlar iki kısımdır. Birinci kısımdaki insanlar sorun yaratan insanlardır. Bunların kendisi sorun olduğu için topluma da sorunlarını yansıtırlar. İkinci guruptaki insanlar sorunları gideren insanlardır.

Bu iki gurup arasında Allah katında fark vardır. Her gurup kendi ameli mukabilinde yarınki hesap gününde Allah'tan alacaklar.

İnsan hacet kapısına gitmek yerine kendisi hacet kapısı olmalı, sorunları çözen olmalıdır. çünkü insan makam itibariyle Allahın halifesi olarak yeryüzünde temsilcidir.

ş. Kadir Akaras ikinci hutbede gündeme dair tüm Müslümanları ilgilendiren güncel siyasi konulara değinerek, şunları söyledi:

 İlk hutbenin konusu üzerine iki gurup insan vardır ki bunlar ıslah olursa ümmet ıslah olmuş demektir. Birisi hâkimler ve bir diğeri ise âlimler. Bu iki kesim birbirlerine bağlı yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu iki kesimin ümmet üzerindeki etkisine dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bu hâkimlerden bir gurubu ise Bahreyn yöneticileridir. Bugün Bahreyn halkı iki yılı aşkın süredir zalim hâkimlerin diktatörlüğüne karşı mücadele vermektedirler.

Resmi kaynaklara göre bu iki yıl içerisinde 110 şehit, 1800 tutuklu cezaevlerinde işkencelere maruz kalmış durumda ve 250 yi aşkın gencin nerede olduğu hala belli değildir. Onlarca insan yapılan tezahüratlarda kimi el ve ayaklarını kaybetmiş, kimisi gözlerini kaybetmiş ve kimisi de sakat kalmıştır.

Bu vahim olaylar karşısında ise Müslümanlar suskunluğunu inadına korumaktadırlar.

Medya bir taraftan Suriye'yi ön plana çıkarırken, diğer taraftan aynı hassasiyeti Bahreyn halkına göstermemektedir. Pakistan ‘da şialara yapılan en son saldırıda 80 kişi, sonra Bağdat'ta ki patlamada 50 kişi şehit olurken Türkiye ve BM bu patlamalar karşısında sadece kınama yayınlamakla yetindiler.

Ve Suriye'de de  patlamalar oldu ve herkes mazlumları hedef alan bu patlamalara alkış tutup, sevinircesine tavır takındılar.

Bu noktada Müslümanların uyanık olması gerekmektedir. Olayları iyi analiz etmek gerekir. Neden bir taraftan kınama yayınlanırken diğer bir taraf için ise teşvikler söz konusu, bu konular üzerinde derince düşünmek gerekir. Medyanın ve Emperyal güçlerin hilelerine gelmemeliyiz.

Bu bağlamda halkımızın bilinçlenmesine azıcık da katkımız olsun diye,bu Pazar Bahreyn kıyamını anlatan ve yurt içi yurt dışından önemli misafirlerimizin olduğu bir konferans düzenleyeceğiz.

İnşallah sizler ve Bahreyn'deki kardeşlerimizin derdiyle dertlenen herkes bu toplantıya iştirak eder.


Ehlader Kültür-Araştırma


 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler