01 Aralık 2020 Salı Saat:
16:09
19-10-2015
  

Akaras Hocanın Muharrem Ayı Yorumu

Kerbela hadisesini dar kalıplar içerisinde değerlendiren yorumlar da olmuştur...

Facebook da Paylaş

 
EHLADER Genel Sekreteri Kadir Akaras, Muharrem Ayı'nın gelmesiyle birlikte Hz İmam Hüseyin ve Kerbela şehitlerini anma ve Hüseyni kıyamın anlamı üzerinde açıklamalarda bulundu.

Akaras hocanın konuşmasında öne çıkan başlıklar;

- Kerbela hadisesi, tüm tarihi kaynaklarda yer aldığı üzere bir grup özgür, erdemli ve onurlu insanın, zulmün karşısında duruşudur. Kerbela hadisesi ve Hz İmam Hüseyin'in kıyamı zulme ve zillete boyun eğmemenin adıdır. Kerbela hadisesi her yıl Müslümanlar tarafından anılmakta. 

 

- İslam tarihinde bir takım önemli hadiseler vardır fakat bu hadiselerin her birisi bir veya bilemediniz iki boyutlu hadiselerdir. Halbuki Kerbela hadisesi insanlık değerlerinin bütün boyutlarıyla ele alınabileceği müstesna bir öneme sahiptir. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki Kerbela hadisesinde hangi erdemi ararsanız onu orda bulabilirsiniz. Aynı şekilde hangi kötülüğü ararsanız Yezid ordusu tarafından kerbela'da onun da orda sergilendiğini görebilirsiniz. Bu açıdan Kerbela'da karanlığın haksızlığın ve zulmün tarafı; karşısında ise adaletin özgürlüğün, insanlık ve onurun tarafı olan Hz Hüseyin ve onun yarenini görebilirsiniz. Her iki tarafı biz Kerbela'da görebiliyoruz bu açıdan çok önemli.

 

- Kerbela hadisesi sonuçları açısından da bizim için çok önemli. Kerbela'dan ders alabileceğimiz o kadar çok şey var ki. Bugün insanlık açısından barışı, kardeşliği ve huzuru tesis edebileceğimiz bir okuldur aslında Kerbela.
 

- Kerbela hadisesini dar kalıplar içerisinde değerlendiren yorumlar da olmuştur. Ağlamayı, matem tutmayı ve o mücadeleyi anmayı "din dışı" bir etkinlik gösterme çabasında olanlar varolagelmiştir. Halbuki biz Kur'an'a baktığımızda Nuh (a.s) bahsi geçer. Nuh çok ağlayan demektir. Aynı şekilde Yakup (a.s) örneğini görürüz. İmam Hüseyin ve Kerbela şehitlerine ağlamayı eleştirenler aslında vahiy'den nasiplenmemiş kimselerdir.

- Kerbela'dan alınması gereken dersleri özetle 3 aşlıkta ele alabiliriz;

1- Kerbela hadisesinde Hz Hüseyin'in şehit edilmesine sebep olan şey cehaletti. Bugün İslam dünyasında cehalet varsa yeteri kadar Kerbela'dan ders almadığımız ortaya çıkar. Cehaletin giderilmesi Kerbela'dan ders alındığının bir kanıtı olacaktır.


2- Kerbela hadisesine sebep olan şeylerden birisi de Yezid ve avanesinin ırkçılık yapmasıdır. O dönemdeki adıyla kabilecilik anlayışı. Diyebiliriz ki Hz Hüseyin'in katledilmesine sebep olarak ırkçılığı gösterebiliriz.


3- Basiretsizlik; yani düşmanın neler yapabileceğini, Yezid'in neler yapabileceğini anlamayan bir toplum vardı o dönemde. Yezid gibilerini tanımamış ve onların neler yapabileciğini anlamamışlardı. Hz peygamberin torununun öldürebileceğine ihtimal vermeyenlerin gafilliği vardı."

- Bugün İslam düşmanlarına güvenen yani İsrail ve Abd gibi güçlerle dostluk kurulabileceğine inanan Müslümanlar olduğunu görüyoruz. Bu basiretsizliktir. O günlerde Yezid'i tanımayan Hz Hüseyin'in yanında olmadı. Bugün Abd ve İsrail'i tanımayan İslam ümmetinin birliği için çaba göstermiyor.

 

- Abd'nin Japonya'da, Afganistan'da neler yaptığını İslam dünyasında neler yaptığını gördük. Bunları görmeyen İslam ümmeti maalesef basiretten yoksun kalacaktır. Böyle bir durumda yeni Kerbela'ların yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Günümüzde yaşanan Kerbelalara; Bahreyn'de, Yemen'de, Filistin'de, Suriye'de, Libya'da olanlar bu üç şey yani cehalet,ırkçılık ve basiretsizlik sebep olmuştur diyebiliriz.


- Muharrem Ayı'nın, canlı tutulmasındaki asıl sebebin bu zayıf noktaların giderilmesi için çok önemli bir yeri olduğu aşikardır. Kerbela'yı, Hz Hüseyin'i andıkça ve anladıkça İslam ümmetinin durumu da daha iyiye gidecektir inşallah."

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler