22 Şubat 2019 Cuma Saat:
02:56
12-08-2016
  

Al-i Halife Rejimi, Cuma Namazına Engel Oldu

Al-ı Halife rejimi seçkin şahsiyetler ve din adamlarını sorgulama, ve tutuklama siyasetini, halkın inkılabını bastırma haedefi ile sürdürmekte.

Facebook da Paylaş
 
İrib haber ajansının haberine göre, Al-i Halife rejimi, Şiiler'e yönelik baskıcı girişimlerinin devamında bugün de başkent Manama'nın ed-Diraz bölgesindeki İmam Sadık –as- camisinde Cuma namazının ikame edilmesini engelledi.
 
Al-i Halife rejimi 3 haftadır üst üste ed-Diraz'da Cuma namazının kılınmasına engel oluyor. Ed-Diraz ve İmam Sadık –as- camisine giden yollara asker konuşlandıran Al-i Halife rejimi, Bahreynliler Cuma namazına katılmalarına mani oldu.
 
Namaza gidenler ise, bu bölgede eylem yaparak, Al-i Halife rejiminin bu girişimini kınadılar. Slogan atan eylemciler, Bahreyn'de çoğunlukta olan Şiiler'e yönelik ayrımcılığın son bulmasını istediler.
 
Bahreyn’de din adamlarının tutuklanması devam ediyor
 
Al-ı Halife rejimi seçkin şahsiyetler ve din adamlarını çağırma, sorgulama, ve tutuklama siyasetini, halkın inkılabını bastırma haedefi ile sürdürmekte.
 
Bahreyn rejim yetkilileri şimdiye kadar bu siyaset çerçevesinde 47 din alimini çağırırken, Bahreynli seçkin din alimi Şeyh İsa Kasım evi önünde onun vatandaşlık hakkının alınmasına itiraz amacı ile oturma eylemi düzenleyerek, ifade ve düşünce özgürlüğü vurgulayan 19 din alimini de tutukladı.
 
Geçtiğimiz 20 haziran tarihinde Bahreyn rejimi şeyh İsa Kasım’ın vatandaşlık haklarını iptal etmekle ülkede devam eden halk inkılabını etkileyen din adamlarına baskı siyasetini yoğunlaştırdı. Bahreyn halkı devriminin manevi babası olan şeyh İsa Kasım son 5 yılda ülkede yaşanan gelişmelerde önemli etkisi olmuştur.
 
Din adamlarına karşı bu siyasetler devam ederken, başta Milli Vifak Cemiyeti olmak üzere Al-ı Halife’ye karşı olan siyasi ve dini cemiyetler birbirinin ardından kapatıldı. Halkın devrim liderleri ile vahdeti, 14 şubat devrimini Al-ı Halife’nin zayıf noktasına dönüştürmüştür.
 
Bahreyh halkı ve din adamlarının barışçıl gösteri ve toplantılarının bastırılması, bu ülkedeki çoğunluk Şiilerin mazlumiyet ve mahrumiyetlerinin doruğudur. Bahreyn’de yönetimdeki azınlık, çoğunluğun isteklerine kayıtsız kalarak, demir yumruk siyaseti ile onları yönetiyor; tabi ki kaynağı ise Al-ı Halife’nin Bahreynli şiilere karşı tutumudur.
 
 
Ehlader Haber
 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler