29 Ekim 2020 Perşembe Saat:
07:18
11-11-2014
  

Alevi Derneğinin Statüsü Değişti

Bu çok olumludur ancak Alevi sorunlarına tam çözüm değildir...

Facebook da Paylaş 

Alevi açılımı için son rötuşları yapan hükümet, hafta başında dikkat çekici bir adım attı. Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği, "kamu yararına çalışan dernekler" statüsüne alındı.

Konuyla ilgili kararın geçen hafta yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında alındığı öğrenildi. Kamu yararına dernekler, faaliyetlerinde emlaktan KDV'ye kadar çeşitli vergilerden muaf tutuluyor. Yardım Toplama Kanunu'na göre; izin almadan yardım toplayabilme imkanına kavuşuyor. Taşıt Kanunu'na göre de, resmi plaka taşınması sağlanıyor. Hükümetin, Cemevlerine "inanç merkezi" statüsü vereceği belirtilmişti. Cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin karşılanması, arsa tahsis edilmesi, personele maaş ödenmesi gibi adımların bu dernek üzerinden yapılması da değerlendiriliyor.

Başbakan Davutoğlu'nun Hacıbektaş'ta katıldığı törenin organizasyonunu bu dernek gerçekleştirmişti. Türkiye'de 100 bini aşkın dernek içinde 402'si "kamu yararına dernek" statüsünde.

Merkezi Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde bulunan Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Mustafa Özcivan yaptığı açıklamada, "İlk kez Türkiye'de Alevi toplumu üzerine kurulan sivil toplum kuruluşları ve dernekler arasında sadece merkezi Nevşehir'de bulunan Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği bu statüye kavuştu. Bu çok olumludur ancak Alevi sorunlarına tam çözüm değildir. Özellikle bunu belirtmek isterim" dedi.

 

Kamu yararı statüsü almak üzere 3 yıldır uğraş verdiklerini anlatan Özcivan, "Konu, 20 aydır Başbakanlık Kanunlar ve Kararnameler Genel Müdürlüğü'nde bekliyordu. 23 Ekimde Sayın Başbakan'la görüşmemizde konuyla ilgileneceğini, en kısa sürede çıkaracağını ifade etti. Hacıbektaş'a geldiğinde bunu bize hediye olarak getirdi. Kendisine teşekkür ediyorum. Türkiye'de Alevi örgütleri içerisinde sadece Ankara'da bulunan Hacı Bektaş-i Veli Anadolu Kültür Vakfı'nın kamu yararına statüsü vardı ama dernek olarak hiç yoktu. İlk kez Türkiye'de Alevi toplumu üzerine kurulan sivil toplum kuruluşları ve dernekler arasında sadece merkezi Nevşehir'de bulunan Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği bu statüye kavuştu. Bu çok olumludur ancak Alevi sorunlarına tam çözüm değildir. Özellikle bunu belirtmek isterim" diye konuştu.

Özellikle 2 yıl önce dondurulan Alevi açılımları süreci sırasında söz verilen bazı konuların çözüme kavuşturulmadığı için Alevi toplumu içerisinde kırgınlıklar veya soru işaretleri oluştuğunu kaydeden Özcivan, "Başbakan yeni bir yüz, yeni bir kan veya yeni bir sayfadır. Umarız önümüzdeki açılım veya çalıştaylarda Alevi toplumunun sorunlarına tam ve köklü bir çözüm bulunur. Bu sorunun tam çözümünü herkese ve her yerde ifade ediyorum. Alevi toplumunun inanç merkezi Cemevi'dir ibaresi olduğu zaman Alevi toplumunun sorunları kökten çözülmüş olur. Ancak, AİHM kararları, din dersleri, eşir yurttaşlık gibi konular diğer konuların ayrıntılarıdır. Bunlarda bir şekilde anlaşılır, uzlaşılır. Yasal statüye kavuşması için mutlaka meşru hükümetin veya Meclis'in siyasi karar alarak 'Alevi toplumunun inanç merkezi Cemevi'dir' ibaresini yasal olarak tutanaklara geçirmesi ve Meclis’ten çıkarması gerekiyor. Bu olduğu zaman Alevilik üzerinden siyaset yapanlar, siyaseten kullananlar yada bunu bir şekilde siyasi basamak olara kullananların önüne geçilir" diye konuştu.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler