01 Ekim 2020 Perşembe Saat:
18:01
01-03-2016
  

Alevi Kanaat Önderlerinden Ortak Vurgu

Hatay Anemon Otel'de bir araya gelen bazı Alevi ve Ehli Beyt kurumlarının önderleri bir basın toplantısı düzenledi.

Facebook da Paylaş

On4'ün haberinde, Hatay Anemon Otel'de bir araya gelen bazı Alevi ve Ehli Beyt kurumlarının önderleri bir basın toplantısı düzenledi. Burada yapılan ortak açıklama ile Alevi-Ehli Beyt kurum ve şahıslarına yapılan saldırılar ve mezhep üzerinden yapılan siyaset kınandı.

   
Son dönemlerde Türkiye'de meydana gelen Alevi ve Ehli Beyt mensuplarına yönelik tehdit ve saldırılar üzerine bir araya gelen bazı Alevi ve Ehli Beyt kuruluşları bir basın açıklaması yaptı.

Hatay'da Anemon Otel'de Alevi ve Ehli Beyt inanç önderi Ehdav Başkanı Ali Yeral tarafından kurumlar adına okunan basın metni şöyle:

"Sn. Sivil toplum temsilcilerimiz, kanaat önderlerimiz ve değerli basınımız, bölgemizde her türlü insanlık dışı projenin yürütüldüğü, tekbirlerle sözde "Allah adına" insanların ve insanlığın katledildiği, milyonların göçe zorlandığı, yüz binlerin tecavüze uğradığı, denizlerden çocuk cesetlerinin toplandığı bir dönemden geçiyoruz.

Her türlü kaosu oluşturan formüllerin uygulandığı Ortadoğu'da çetelerin, tekfiri terör şebekelerin, derin ekonomik kriz yaşayan emperyalist barbarlığın ve bölge gericiliğinin ittifakıyla yürütülen operasyon, insanlık adına ne varsa yok etmek ve tarihten silmek istiyor. Böyle bir dönemde, "yaratıcı anarşi" ve "mezhepsel gerilim stratejisiyle" yaşam alanlarımıza müdahale edilmekte ve bizlere ölüm dayatılmaktadır. Biz bu dayatmayı, daha önce Avrupa'da demokrasi ve insan haklarına karşı etnik aidiyetler ve gen mühendisliği üzerinden faşizm devreye sokulduğu dönemden biliyoruz.

Bugün bölgemizde mezhepler üzerinden en vahşi boyutuyla yeniden üretilen faşizmin, sözde "Sünnilik" iddiası adı altında tekfiri terör şebekeleri aracılığıyla hayata geçirildiğini görüyoruz. Milyonlarca dolar sermaye ile desteklenen ve medyanın gücü yanında en çirkef fetvalarla yürütülen bu toplu kıyım, sözde Sünni İslam adına Şia'ya yani tüm Ehli Beyt taraftarlarına karşı ilan edilmiştir. Ne var ki, bu kanlı saldırılar sadece Şiileri, Alevileri, İsmaillileri, Dürzileri ve Hıristiyanları hedef almamakta, esas olarak dini - siyasi operasyon, korku, terör ya da özendirme yoluyla Sünnilere de uygulanmaktadır. Bu yolla Sünni kitlelerin terör örgütlerine bağlanmaları ve nefret kültürüyle beslenmeleri hedeflenmektedir. Böylece barbarlık adına hareket eden ve vekâlet savaşı yürüten taşeronların kendilerine asker olacak kitleler oluşturmaya çalıştıkları açıktır.

Emperyalizm ile Siyonizme hizmet eden hiçbir çirkin tuzağa biz düşmeyecek ve hiç kimsenin inancını sorgulayıp teraziye koymayacağız! Kirli oyunlarla kardeş savaşı çıkarmak isteyen hainlerin ekmeklerine de yağ sürmeyeceğiz! Ama bizim bu asil ve yapıcı tutumumuz, milleti birbirine düşürmek ve halkın arasına kin ve nefret tohumu ekmek isteyen kişi ve çevreleri kınamayacak ve şikâyet etmeyeceğiz anlamına asla gelmez. Caydırıcı bir hükmün çıkması ve emsal teşkil etmesin için, demokratik hakkımızı sonuna kadar kullanarak aşağıda isim ve imzaları bulunan özel ve tüzel kişiler; Y. Akit Gzt. Yöneticileri ile Fatih Tezcan, Yılmaz Bilgen ve Abdulkadir Şen'i C. Başsavcılığına şikâyet ediyor ve cezalandırılmasını istiyoruz.

Son olarak; bu çarpık zihniyete rağmen, ülkenin her alanında yobaz ve mezhepçi algıya karşı ülkemizde zihniyet dönüşümünün gerçekleşmesi için mücadele edeceğiz. Er ya da geç, ortak ülke konsepti dâhilinde siyasetle hukukun demokratikleşmesini sağlayacağız. Böylece bu coğrafyada herkes gibi biz de eşit, adil, özgür ve demokratik bir ortamda yaşama temel talebimizi tesis edeceğiz. Nitekim bu tekfiri zihniyetin ülkemizle bölgemizde yaşayan her inanç ve etnik gruba, bugüne kadar ölüm ve zulümden başa bir şey getirmediği açıktır. Bu kirli ellerin hesaplarına karşı çok kültürlü yaşam anlayışının demokratik ve barışçıl çerçevede tesis edilmesi için vicdanlı olanları ve insanlıktan yana olan herkesi birleşmeye ve dayanışmaya davet ediyoruz! Artık halkımızın sabrının ölçülmesinden ve mezhep üzerinden siyaset yapılmasından ivedilikle vazgeçilmesini istiyoruz. "Adalet mülkün temelidir" sözünün sadece mahkeme duvarlarına, "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözünün de sadece okul duvarlarına değil, önce beyinlere sonra da hayatın her kademesine yazılmasını istiyoruz. Bu açıklamayı imzaya açacağımızı ve Alevilerin beklenti ile taleplerini içeren bir bildirgeyi de yakında kamuoyuna sunacağımızı buradan ilan ediyoruz. İlgili makamlarla medyamıza arz eder, tüm kamuoyunu Gadir Hum'un aşkı ve Kerbela'nın ruhu ile saygı ve sevgiyle selamlarız!.."

Basın Açıklamasını İmzalayan Kurum ve Şahıslar:

EHDAV, Lübnan Alevi İslam Meclisi, Avrupa Arap Alevi Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, P. S. Abdal Dernekleri Gen. Mrkz., Kilikya Nehir Klt. ve Day. Der. Asi - Der, Hatay B. Şehir Dernekler Federasyonu, Antakya İmam Ali Der, Samandağ AKAD, ASDA Vakfı, Alm. / Mannheim Defne Kültür Der., P.S. Abdal Klt. Der. Keçiören Şub. Mersin E. Beyt Klt. ve Day. Der. Adana İmam Ali Der. Karataş Alevi Klt. ve Day. Der. Serinyol PİRSAD, Demokratik Alevi Dernekleri, Arap Alevi Gençlik Meclisi, S.dağ Akdeniz Klt. ve Day. Der. Anadolu - Der. Alevi Klt. Der. Defne Şub. Ekinci Sosyal Yrd. ve Day. Der. Kuzeytepe Sosyal Yrd. ve Day. Yaylıca Sosyal Yrd. Day. Der. Armutlu Camisi Sosyal Yrd. Der. Hatay M. Vekilleri: Hilmi Yarayıcı, Serkan Topal, Cevat Gök / Kanal 12 Yön. Kur. Bşk. Gazeteci Ali Yolcu-HRT TV, Av. Refik Eryılmaz...

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler