02 Nisan 2020 Perşembe Saat:
00:13
28-02-2017
  

Aliyev Hükümeti Despotlukta Sınır Tanımıyor

Tarih boyu dinini özgürce yaşaya bilmek için olmadık zulümler gören Azerbaycan halkı, hala aynı baskı ve despotlukla dinden uzaklaştırılmaya çalışıyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Aynı, ülkemizde olduğu gibi yolsuzluğun başını alıp gittiği ve ahlaki erozyonun yurttaşlarının evini yıktığı Azerbaycan'da son yıllarda İslam Dini için çalışıp çabalayan ve toplum ahlakını korumayı hedefleyen Din Alimleri için gün yok ki baskı olmasın.

 

Bunun son örneği ise; mülayim yapısı ile hem medrese hayatında hem de Azerbaycan'da sevilen bir din alimi Hacı Serdar Hacı Hasanlı'dır.

 

Azerbaycan Masallı İli Kaymakamlığı tarafından polise suç duyurusunda bulunulan Şeyh Serdar Hacı Hasanlı, yabancı ülkelerde din eğitimi alanların yeni kanuna göre "Dini faaliyetlerde bulunamazlar." maddesine  göre geçtiğimiz günlerde tutuklanmıştı.

 

Aliyyev Hükümetinin imza attığı yeni yasaya göre, İslam diniyle ilgili herhangi bir yabancı ülkede eğitim alıp dini faaliyetlerde bulunmak ve namaz kıldırmak ağır suçlar kapsamına girmekte.

 

2 ila 5 yıl arası hapis cezası alacağı düşünülen Şeyh Serdar Hacı Hasanlı hakkında Azerbaycan uleması da kendi imzaları bulunan bir kınama metni yayımladı.

 

Tutuklamanın ardından yaşanan protestolarda ise Azerbaycan Polisi göstericilere karşı güç kullanmış ve tutuklamalar yaşanmıştı.

 

Tutuklandıktan sonra kefaletle serbest bırakılan Müslümanlar, polis tarafından işkenceye ve kötü muameleye maruz kaldıklarını dile getirdiler.

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler