14 Ağustos 2020 Cuma Saat:
16:45
12-04-2017
  

Aliyev Rejimi, Bir Camiyi Daha Yıktı

İlham Aliyev, Azerbaycan'da Camileri Vergiye Bağlasa Problem Çözülür mü?

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Gündeme genellikle Müslümanlara zulüm ve baskı ile gelen Aliyev Rejimi, bir camiyi daha yıktı.

 

Kah çevre düzenlemesi adıyla, kah kaçak yapıldığı söylemi ile her fırsatta cami ve mescitleri tarumar eden İlham Aliyev, görünen o ki; ülke içerisinde yükselişe geçen İslami hareketten oldukça muzdarip.

 

Azerbaycan'da 15 yıl öncesine kadar din işleriyle ilgili her hangi bir bakanlık yoktu ve 25 yıl önce bağımsızlığına kavuşan ülkede yalnızca 20 cami vardı.

 

Bugün ise, 1800'ü faal, 1850 cami var.

 

Ama yine de bu sayı 10 milyonluk nüfusunun yüzde 95'i Müslüman olan Azerbaycan için oldukça düşündürücü bir rakam.

 

Hele 3 milyonu aşkın nüfusu ile başkent Bakü'de yalnızca 120 caminin bulunması Aliyev Hükümeti'nin bu konuda ne kadar hassas olduğunu gözler önüne sermekte.

 

Hemen hemen başkent Bakü ile aynı nüfusa sahip olan Bursa'nın neredeyse Azerbaycan genelindeki cami sayısına eşit camiyi kendi topraklarında barındırması, Azeri Hükümeti'nin İslam Dini ile çok da mutlu olmadığını göstermekte.

 

Azerbaycan'da camilerin idaresi cami cemaatlerinin yönetim kurullarına ait. Devlet de destek değil köstek olduğu için camilerin mali kaynağı cemaatten toplanan bağışlardan ibaret.

 

Ülke içerisinde sayıca az da olsa faaliyet gösteren kilise ve Sinagoglara devlet desteği varken camiler birçok şeyden mahrum.

 

İlham Aliyev Hükümeti, büyük ihtimalle Azerbaycan'da bulunan camilerden kendi rejimleri adına her hangi bir fayda görmediği için kapılarına kilit vurmağı tercih ediyor.

 

Zaten şu anda yeni camilerin inşa edilmesine dair herhangi özel bir uygulama da yok. Bu yönde yapılan çalışmalar da görüldüğü üzere gelecekte yeni ibadet yerlerinin inşası için değil olanın yıkılması doğrultusunda.

 

Din varsa, ibadethane de zaruridir. Bu lükse girmez ama acaba Aliyev Hükümeti, Azerbaycan camilerini vergiye bağlasa problem çözülür mü?

 

Yoksa İlham Aliyev'in bir türlü açıklayamadığı başka bir derdi mi var?

 

http://ehlibeytalimleri.com/aliyev-camileri-vergiye-baglasa-problem-cozulur-mu-_m2142.html

 

-

 

-

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler