08 Ağustos 2022 Pazartesi Saat:
12:47

Allah, Ebedi ve Ezelidir

03-01-2015 08:51


 

 

 

Ebedi ve ezeli ne demek? Zaman kavramı nedir. Allah-u Teâlâ, zamanın ve mekânın ötesindedir. Zamanı da mekânı da yaratan Allah'tır. Ebedi ve ezeli öncesi ve sonrası olmayan, demektir. Önce ve sonra kavramları, zamanı düşündüğümüz zaman gündeme gelir. Yani önce ve sonra kavramları, zaman kavramının bir alt basamağında yer alır.
 

Zaman olmadan, önce ve sonra kavramları da olmaz. Örneğin: Bir oda düşünün. Ne diyoruz? Odanın sağ köşesi, sol köşesi, odanın ortası. Odanın sağı veya solu. Bütün bunlar odaya bağlıdır. Eğer oda diye bir şey olmazsa, odanın sağı, solu, ortası da olmaz. Odanın sağı veya solunun olması odanın varlığına bağlıdır. Önce ve sonra kavramları da böyle.
 

Zaman olmasaydı önce ve sonra diye de bir şey olmayacaktı. Allah zamanın üzerindedir. Allah zamanın üzerinde olduğundan dolayı O'nun için önce veya sonra yoktur. İşte bu, ezeli ve ebedi kelimelerinin açıklamasıdır.
 

"Her şeyin sonradan yaratılması" cümlesini de incelememiz gerekir. Zamanı Allah yaratmıştır. Zaman yaratıldıktan sonra önce ve sonra kavramları ortaya çıkmıştır. Allah için geçmiş ve gelecek diye de bir şey yoktur. Bazen diyorlar: Allah'ın geleceğe olan ilmi geçmişe olan ilmi. Allah katında böyle bir şey yok. Bütün bu tabirler bizim için. Bizim kendimizi ve olayları ifade edebilmemiz için. Yoksa Allah için gelecek veya geçmiş yoktur. Allah'ın bu âlemi yaratması var (zamanı da yaratması içinde) ama zaman yok. (Zaten zaman maddenin hareketinden oluşur ki bu da ayrı bir konu.)

 

Zaman olmadan bu nasıl olur dersek. Örnek verecek olursak: Elimizle anahtarı çevirdiğimizde acaba elimiz mi önce dönüyor yoksa anahtar mı? Bu örnekte önce ve sonra diye bir şey yok. Önce elim döndü sonra anahtar döndü diyebilir miyiz? Hayır diyemeyiz. Çünkü ikisi de aynı anda dönmüştür. Ama el rütbe olarak anahtardan öndedir. Anahtarı döndüren eldir. Anahtara hareketi kazandıran eldir. Dönme gücü tamamen ele aittir. Ama ikisi de aynı anda dönmektedir. Allah'ın yaratması da böyledir. Allah'ın yaratmasında zaman yoktur. Önce veya sonra yoktur. Çünkü zaman da yaratılanlar içindedir. (Bunun biraz düşünülmesi gerekir.)

 

Selam ve Dua ile...

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !