25 Ekim 2020 Pazar Saat:
19:12
25-10-2019
  

Allame Seyyid Cafer Murtaza Amilî Vefat Etti

İnna Lillah ve İnna İleyhi Raciun Biz, Allah'tan geldik ve dönüşümüz yine O'nadır...

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Allame Seyyid Cafer Murtaza Amilî (1945-2019)

 

Modern dönem Şii tarih araştırmacıları arasında bulunan Allame Seyyid Murtaza Amilî 2 Ekim’den bu yana Beyrut’ta bulunun bir hastane yatmaktaydı. Allame dün gece 74 yaşında Rabbin davetine icabet etti ve Dar-ı Beka’ya göç etti.

 

1945 senesinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’a 110 km. uzaklıkta bir kasabada dünyaya gelen Allame soy olarak İmam Zeynelabidin’e (as) dayanmaktadır.

 

İlk tahsil hayatına öğretmen olan babasının yanında başlayan Allame, 1962 senesinde din ilimlerini öğrenmek için Necefu’l Eşref’e gitti ve burada Ayetullah Burucerdî medresesinde din eğitimine başladı. 1968 yılının başlarında eğitimini devam ettirmek için Kum İslam İlimleri Havzası’na geçen ve burada birbirinden değerli din âlimlerinden dersler alan Allame, ilerleyen senelerde kendini tamamen Şii tarih ve inançlarına adamış ve bugüne değin birbirinden değerli 20’den fazla araştırma eseri ortaya çıkarmıştır.

 

İslam Peygamberi (saa) hakkında kaleme aldığı ve 20 sene boyunca üzerinde çalışıp, 1700’ü aşkın kaynak eserden yararlandığı 35 ciltlik‘Hz. Muhammed’in Hayatı’ adlı eseri merhumun en kıymetli çalışması olarak kabul görmektedir. Yirminin üzerinde eser kaleme alan Allame Seyyid Cafer Murtaza Amilî’nin eserleri ilim dünyası içerisinde oldukça rağbet görmektedir.

 

Kum şehrinde ikamet ettiği dönemde özellikle Lübnanlı ve Arap talebeler için bir medrese açmayı da başaran Allame, 25 sene sonra vatana dönme kararı alır ve 1994 senesinde doğduğu topraklara geri döner. Siyonist İsrail Rejimi işgalinde bulunan Güney Lübnan’da özellikle gençlerle yaptığı toplantı ve eğitim seminerleri meyvelerini yavaş yavaş vermeye başlar ve bölgede oldukça bilinçli bir nesil meydana gelir. Beyrut’ta 1998 senesinde temellerini attığı İslam İlimleri Medresesi de bu oluşumun bereketli bir semeresidir.

 

Ehlibeyt Âlimleri Derneği olarak mektebimize büyük hizmetleri olan böylesi değerli bir âlimin vefatı bizleri derinden üzmüştür.

 

Allame Seyyid Cafer Murtaza Amilî’ye Yüce Allah’tan rahmet ve mağfiret niyaz ediyor ve geride kalan kederli ailesi ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

 

 

  

27.10.2019

İstanbul

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler