06 Temmuz 2022 Çarşamba Saat:
19:51
22-05-2018
  

Amerika Kin Kustu!

Nükleer anlaşmayı tek başına ve tek taraflı bozduktan sonra yeni hedeflere kilitlenen Amerika, Washington'da 'Nükleer anlaşmadan çekildikten sonra: Yeni bir İran stratejisi' başlıklı bir konferans düzenledi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Yapılan nükleer anlaşmayla istediğine bir türlü ulaşamayan Büyük Şeytan Amerika, İran İslam Cumhuriyeti ile 'yeni anlaşmaya varmak ve ilişki kurmak' için 12 şart sıraladı. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'ı bu şartlara uymaması halinde alenen rejim değişikliğiyle tehdit etti.

 

Kendisini dünyanın jandarması olarak gören Amerika, İran İslam Cumhuriyeti'ne tehditler savurmaya devam etti. Cumhuri-yi İslamiye'ye karşı eşi benzeri görülmemiş mali baskılar uygulayacaklarını söyleyen Büyük Şeytan'ın sözcüsü; İran'ın kendisi ve halkı için seçtiği kabul edilemez yoldan çıkıp rotasını değiştirmezse Amerika'nın uyguladığı yaptırımlar altında çekeceği ıstıraplar çok daha acı verici olacaktır dedi. Hatta, İran'la ilgili yaptırımların artması tarihteki en güçlü yaptırımın vuku bulması demektir dendi.

 

Amerika Dışişleri Bakanlığı: 'İran'ın her türlü hamlesini geri püskürtmek için Pentagon ve bölgesel müttefiklerle yakın işbirliği içinde çalışacaktır.' dedi ve sözlerine şöyle devam etti: 'Bugün açıkladığımız bu stratejiye, bölgedeki ve dünya çapındaki en önemli müttefiklerimizin, ortaklarımızın desteğini istiyoruz. Bununla sadece Avrupalı müttefiklerimizi kast etmiyoruz. Avrupa'daki müttefiklerimizin İran'la eski nükleer anlaşmayı hayatta tutmaya çalışabileceğinin farkındayız. Bu onların kararıdır. Bizim nerede durduğumuzu biliyorlar.'

 

Mike Pompeo: 'İran İslam Cumhuriyeti'ne yeniden yaptırım ve baskı kampanyamızın birçok dostumuz içim mali ve ekonomik zorluklar çıkaracağını anlıyoruz. Hatta Amerika açısından bile ekonomik meydan okumalar oluşturuyor. Biz onların endişelerini dinlemek istiyoruz, ama biliyorsunuz İran'da yasaklı işler yapanlara hesap soracağız. Amerika'nın İran politikasını anlatmak için gelecek haftalarda dünya çapında tüm ülkelere uzmanlardan oluşan heyetler göndereceğiz.' dedi.

 

Pompeo sözlerine şöyle devam etti: 'Bizim bu sunduğumuz şartlar tüm dünya barışı içindir; bu şartlar ile Ortadoğu'ya hükmetmek için bir daha asla İran'ın eline açık çek geçmeyecek.  Amerika, 2015 tarihli nükleer anlaşmayı (KOEP) yeninden müzakere etmeyecek, yeni bir anlaşma müzakere edecek. İran büyük değişikliklere giderse, Amerika, tüm yaptırımları kaldırıp diplomatik ve ticari ilişkileri tam manasıyla yeniden tesis etmeye, ekonomisinin modernizasyonunu desteklemeye istekli.'

 

Peki, Amerika İran'dan ne gibi Taleplerde Bulundu?

 

* İran, vatandaşları ile arasını düzeltmeli.

 

* İran, şu andaki ve önceki tüm nükleer silah çalışmalarını Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na bildirmeli.

 

* İran, her türlü uranyum zenginleştirme çalışmalarını sonsuza dek tamamen durdurmalı.

 

* İran, plütonyum ön işleme faaliyetine asla başlamamalı.

 

* İran, ülke çapındaki askeri ya da sivil tüm nükleer tesislerine kayıtsız şartsız giriş izni vermeli.

 

* İran, balistik füze programını sona erdirmeli.

 

* İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü faaliyetlerine son vermeli.

 

* İran, tüm güçlerini Suriye'den çekmeli.

 

* İran, Yemen'de Husiler'e verdiği desteği tamamen kesmeli.

 

* İran, Lübnan'da Hizbullah'a, Filistin'de Hamas ve İslami Cihat'a desteği kesmeli.

 

* İran, komşusu Irak'ın egemenliği ve bağımsızlığına saygı duymalı, Şii milisler silahsızlanmalı ve yeniden entegre edilmeli.

 

* İran, İsrail'i tehdit etmeye son vermeli. Komşularına yönelik tehditkar davranışları bitirmeli, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne füze atmayı kesmeli.

 

* İran ülkede kayıp durumda gözüken ya da suni suçlamalarla hapse atılan tüm Amerikan vatandaşlarını serbest bırakmalı.

 

Tamamen Siyonist Rejim İsrail'in güvenliğini temin etmek için sunulan bu şartların ardından İran halkına da seslenen Pompeo şöyle dedi: 'Bu stratejinin ne kadar süreceğine dair takvim veremem. Nihayetinde İran halkı, İran liderliğiyle ilgili tercihini yapacaktır. Çabuk karar verirlerse şahane olur. Öyle yapmazlarsa bugün ortaya koyduğum sonuçları elde edene dek tüm sertliğimizle devam ettiririz.'

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler