21 Ekim 2018 Pazar Saat:
09:08
20-09-2016
  

Amerika'nın Suriye Hazımsızlığı

Bombardımanın ardından ABD'den jet bir açıklama gelmiş...

Facebook da Paylaş

  

Abdülbari Atvan:

"Ruslar zekice hareket ederek Amerikalı mevkidaşlarını ateşkes  konusunda ikna etmiş ve özellikle intihar saldırıları ile tehlike çanlarını çaldıran en-Nusra, Fethu'ş-Şam ve IŞİD'e karşı ortak askeri harekat yürütüleceğine dair mutabakata varılmıştı. Bu aslında Amerika'nın kah alttan alttan desteklediği, kah da alenen pohpohladığı terör örgütlerinin sonu demekti. Amerikan'ın hazımsızlığı işte tamamen bu yüzdendir."

 

Geçtiğimiz günlerde ABD'nin Deyrizor yakınlarında Suriye askeri üssünü bombalaması sonucu 62 Suriye askerinin öldüğünü açıklanmış ve muhaliflere yakınlığı ile bilinen İngiltere merkezli "Suriye İnsan Hakları izleme Örgütü" ise bu sayının 83 olduğunu ve 120 askerin de yaralandığını ileri sürmüştü.

 

Bombardımanın ardından ABD'den jet bir açıklama gelmiş ve Suriye güçlerinin "Kasten" vurulmadığını söylemişti.

 

Hatta Obama yönetiminden gelen açıklama; vurulan yerlere IŞİD hedefi sanılarak operasyon düzenlendiği ve askerlerin hayatını kaybetmesinden dolayı üzgün oldukları yönünde olmuştu.

 

Konuyla ilgili olarak "Raialyoum" gazetesinin kurucusu ve aynı zamanda editörü olan Filistin asıllı gazeteci-yazar Abdülbari Atvan şöyle demektedir;

 

"Amerika'nın Irak'a ilk askeri harekatından önce dönemin ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve Batı'nın güçlü medya kuruluşları ve aynı zamanda Batı yandaşı Arap kanalları şöyle diyordu: "Irak hava sahasında görev yapan Amerikan casus uyduları, Saddam'ın üniforması üzerindeki sicil numaralarını ve hatta elbisesi içinde bulunan beden ölçüleri ve ithalatçı firmayı dahi teşhis edebilir."

 

Bu oldukça güzel ve etkileyici bir sözdü... Biz Amerika'nın sözde büyüklüğünü bu sözlerle, medya aracılığı ile yavaş yavaş bilinç altımıza yerleştirdik ve sonunda her şeyden haberdar olan ve her şeye gücü yeten bir Amerika yarattık.

 

Ama gelgelelim böylesi bir güce sahip olan Amerika'nın; hem de 4 adet F-16 tipi savaş uçağı ile yanlışla Suriye Ordusu askeri üssünü vurması; geride 90 ölü ve yüzü aşkın yaralı bırakması biraz garipsenecek bir durum gibi değil mi?!

 

Madem Amerikan askerleri olarak yanlışlık yapabiliyorsunuz; peki bu neden hep muhaliflerinize karşı oluyor da; Felluce, Tikrit ve Musul'da Irak ordusuna ya da Rus, Kürt ve Türk askerlerine karşı olmuyor?!

 

Olayın özü hiç şüphesiz şu; ABD ile Rusya, 15 saatlik bir toplantının ardından Suriye'de ateşkesin 12 Eylül'de Kurban Bayramı ile başlaması konusunda anlaştı. İki ülke ortak hava saldırıları düzenleme konusunda da mutabakata vardı lakin Amerika aslında masadan istediğini alamadan kalkmıştı.  

 

Bu ateşkes hiç şüphesiz Esad yönetimi ve Rusların işine çokça yarayacaktı. Nitekim Amerika, yapılan bu anlaşmayı bozmak için bu bir kaç gün içerisinde defalarca deneme yapmış ama bir türlü istediğine ulaşamamıştı. Son çare olarak (elbette Amerikan siyasetinin son çareleri asla bitmez!) bu bombardımanı yapmış ve bu şekilde Esad ve Rus yönetimini kızdırıp, ateşkesi bozmaya zorlamak istemişti ki bu sefer evdeki hesapları çarşıya uymadı ve Suriye ve Putin kendi lehlerine olan bu ateşkesin bozulmaması için olayı bir nevi alttan dahi aldılar.

 

Ruslar zekice hareket ederek Amerikalı mevkidaşlarını ateşkes konusunda ikna etmiş ve özellikle intihar saldırıları ile tehlike çanlarını çaldıran en-Nusra, Fethu'ş-Şam ve IŞİD'e karşı ortak askeri harekat yürütüleceğine dair mutabakata varılmıştı. Bu aslında Amerika'nın kah alttan alttan desteklediği, kah da alenen pohpohladığı terör örgütlerinin sonu demekti. Amerikan'ın hazımsızlığı işte tamamen bu yüzdendir.

 

Abdülbari Atvan Kimdir?

 

17 Şubat 1950 senesinde Gazze Şeridi’ndeki Deirü'l Balah Mülteci Kampı'nda dünyaya gelen Abdülbari, 1979’dan beri Londra’da yaşamaktadır.

 

1989'dan itibaren Londra kaynaklı bağımsız Arap al-Quds al-Arabi gazetesinin editörü olarak görev yapmış ve bu sırada "The Secret History of Al-Qa’ida" ve kendi yaşamını anlattığı "A Country of Words" adlı iki kitabını da basmıştır. Şimdilerde ise kurduğu "Raialyoum" gazetesinin yöneticili ve aynı zamanda editörlüğünü yapmakta ve yeni kitabı "Al-Qa’ida, The Next Generation" için son çalışmalarını bitirmek üzeredir.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler