20 Eylül 2020 Pazar Saat:
07:30
23-04-2020
  

Anadolu Ehl-i Beyt Gençlik Derneği'nden Ramazan Ayı Mesajı

Anadolu Ehl-i Beyt Gençlik Derneği / İstanbul - Nisan / 2020

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.” Bakara/183

 

Resulullah (s.a.a): “Oruç ateş karşısında bir kalkandır.”

 

Kur’an-ı Kerim’in baharı olan gönülleri, ruhları arındıran, rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan ayını tekrar idrak ettiğimiz günlere gelip çattık. Yüzyıllardır yaşadığımız topraklarda özellikle Ramazan ayında komşuluk, akrabalık ve kardeşlik bağlarını daha da pekiştirdiğimiz bir ihlas ayıdır Ramazan.

 

Hz. Fatıma (s.a): “Allah orucu ihlası güçlendirmek için farz kılmıştır.”

 

Bu yılı geçen yıllardan ayıran tüm insanlığın ortak bir derdi “Corona virüs” umarız bir an önce tüm dünyadan bertaraf olur. Camilerimiz, Kur’an mahfillerimiz, derneklerimiz vb. bizi birbirimizle daha çok irtibat sağladığımız yerlerimizi tatil etmemize sebep oldu.

 

Din kardeşlerimizle, eş, dost, akrabalarımızla gönül bağlarımızın Ramazan ayıyla daha da pekişecektir. Ancak bir araya gelemesek de bu birlikteliği, özlemi, hasreti sosyal ağlar üzerinden ve özellikle evlerimizde bizlere sürekli misafir olan, dinî sohbetlerin, eşsiz konuların işlendiği “Kanal On4”’den gidermeye çalışacaktır. On4 TV üzerinden gönüllerimiz yine o güzel sohbetlerle mesrur olacaktır.

 

Hz. Ali (a.s): “Ramazan ayında fazla dua edin; istiğfar edin. Çünkü dua vasıtasıyla sizden bela giderilir ve istiğfarla günahlarınız affedilir."

 

Tüm insanlığın, ülkemizin, milletimizin dertlerinin derman olması, hastalarının şifa bulması, maddi/manevi sıkıntılarının giderilmesi ve kardeşliklerimizin pekiştirilmesi için bol bol dua etmeli ve tüm bunları gerçek hayatımıza yansıtmaya çalışmalıyız. Fakirlerin yardımına koşmalı, mazlumların yanında olmalı, haksızlıkların karşısında durmalı, kardeşliği bir birimize aşılamalıyız. Ramazan ayında özellikle fakir ve ihtiyaç sahiplerinin hali hatırı daha çok sorulmalıdır.

 

Hz. Ali (a.s): “Oruçlu kimsenin uykusu ibadet ve suskunluğu tesbihtir. Duası makbul ve ameli kat kattır. İftar anında oruçlu kimsenin duası Allah'ın dergâhından reddedilmez.”

 

Özellikle genç kardeşlerimiz için bu Ramazan ayı daha farklı olmalı, evlerinden çıkamayan yaşlı ve hasta insanlarımıza daha çok yardım etmeli, onlara karşı daha da şefkatli olmalıdırlar. Unutmamalıdır ki bu ayda yapılan tüm ibadetler kat kat daha değerlidir. Genç kardeşlerimiz Kur’an okumaya daha çok önem vermeli ve Ramazan ayının maneviyatıyla donatmalılar.

 

Resulullah (s.a.a): “Kim Ramazan ayında oruç tutar ve haramlardan sakınırsa, Allah onun geçmiş günahlarını affeder.”

 

Yüce Rabbimiz tüm Müslüman kardeşlerimizden ibadet ve itaatlerini kabul eylesin ve rahmet ayı olan Ramazan ayında tüm insanlığa huzur ve feraset inayet eylesin.

 

 

 

 

Anadolu Ehl-i Beyt Gençlik Derneği

23 Nisan 2020

İstanbul 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler