25 Ekim 2020 Pazar Saat:
12:50
11-03-2020
  

Avcılar Ehlibeyt Platformu'ndan Doğum Günleri Kutlaması

Avcılar Ehlibeyt Platformu’nun düzenlediği, Hz. Fatıma ve Hz. Ali’nin Doğum Günü etkinliğinde Zulme karşı bir olalım mesajı verildi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

 

Avcılar Ehl-i Beyt Platformu, Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi’nde Hz. Fatıma ve Hz. Ali’nin doğum günlerini kutlama programı düzenledi.

 

Yoğun katılımın olduğu Sunucu ve Şair Ehed Aymaz’ın sunuculuğunu üstlendiği program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından okunan Kur’an-ı Kerim ile başladı.

 

Daha sonra Medicine Hospital Başhekimi Dr. Öğr. Üy. Sayın Atakan ÖZKAN, açılış konuşmasıyla katılımcılara hitap ederek günün anlamına değinen önemli mesajlar verdi.

 

Özkan’ın ardından kürsüye gelen Hz. Fatima Zehra Platformu Başkan Yardımcısı Necla SAYDAN, bugün Ehlibeyti arayan kesimin Fatıma’yı bilmeye, Fatima için ağlamaya, Fatima’yı bilen kesimin ise Fatima’yı anlamaya ihtiyacı vardır. Fatima ile ilgili tüm kıssalarda Fatima’nın karakter özelliklerine erdemine şahit oluruz.

 

Kıssalar yalnızca ağlamamız için değildir! Onu anlamamız ve hakikatin izini sürmemiz içindir. Bugün Fatima’ya ağlayıp güçlü zalim karşısında susuyorsak ağlamayalım. Onun cesaretinden feyz alalım. Fatıma’ya ağlayıp lükse yöneliyorsak israftan korkmuyorsak ağlamayalım. dedi.

 

Daha sonra kürsüye davet edilen şair Ferah Otay okumuş olduğu şiirleriyle dinleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

 

Dedei’nin dinletisinin ardından konuşan Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Sayın Fermani ALTUN, Anadolu İslam’ı yüzde yüz Ehlibeyt referanslıdır. Bu referans balkanlardan Çin’e kadar devam ediyor. Anadolu İslam’ını yok etmeyi başarırlarsa ülke olarak batarız. Bizi Suudi Arabistan rejimlerine çevirmek isteyenleri lanetliyoruz. Hoca Ahmet Yesevi hazretleri, Mevlana, Hacı Bektaşı Veli, Yunus Emre, binlerce âlim, veli, düşünürler, şairler, yazarlar, seyyidler hepsinin kaynağı, varlığı Ehlibeytir. Hz. Mevlana, Ali ilimdir, aşktır, sevgidir, adalettir, Ali hakka ulaştıran tek yoldur. Ali aşkı olmasaydı Mevlana sadece bir canlıydı, demiştir.

 

1400 yıldan beri tasavvuf, muhabbet edebiyatımızın kültürün kaynağı ehlibeyt olmuştur. Âlimlerin, velilerin, şairlerin, pirlerin mürşitlerin, evliyaların tüm varlıkları Hz.Ali ehlibeyt kaynağından fışkırmıştır. dedi.

 

Daha sonra mikrofona davet edilen Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli Hz. Fatma’nın doğum günü etkinliğini hazırlayan Ehl-i Beyt Platformuna teşekkür ederek konuşmaların şöyle sürdürdü;

 

Hz. Fatma’nın doğum gününde zulüm görenler baktığımızda, Hz. Fatiman’ın gördüğü zulmü bilenlerden birisiyim;

Bu gün 8 Mart, 150 yıl önce uçakla 12 saat uzakta kadınların yakılarak öldürüldüğü gündür.

Zulüm görenler, acıyı yaşayanlar, zulüm edenlere karşı birlik olunca, dünya inşallah yaşanılır bir düzene kavuşarak, acı, kederin yerini huzur, güven,  dayanışma ve mutluluğa bırakır.  

Her kim olursa oysun başkasının nasıl yaşayacağına müdahale etmemeli.

İşte özgürlük eşitlik adalet hepimizin ihtiyacıdır. Bu nedenle Zulüm edenlerin karşısında biz Avcılarda eşitlik adalet ve birlikte ortak güzel yaşım için el ele verip birlikte yaşayacağız.

  

Başkan Hançerli’nin ardından Şair ve Yazar Sayın Musa Dedei okumuş olduğu şiirleriyle dinleyenlerin gönüllerine dokundu.

 

Daha sonra Asude Aslan şiirini seslendirdi ve dinleyenlerden kuvvetli alkış aldı. 

 

Daha sonra kürsüye davet edilen EHLADER Genel Başkanı Kadir AKARAS, Allah-u Teâlâ Hz. Resulullah (s.a.a) ve onun Ehlibeyti olmasaydı bu dünyayı niye yaratsın? dedi.

 

Bütün dünyayı emperyalist amelleri uğruna kana bulayan Amerika için mi yaratacak yoksa Ortadoğu’nun kalbine saplanan İsrail için mi? Yoksa dünyevi menfaatleri uğruna dini ve dindarı Ali ve evladı Ali’yi Kerbela’dan bu güne kadar katliam eden katiller için mi?

 

Rabbimiz aslında bu varlık âlemine Peygamber ve onun seçkin Ehlibeyt’ini seçkin bir gül olarak yarattı. Hem bizler hem diğerleri o gülün etrafındaki otlar gibiyiz.

 

İşin hakikati gerçeği budur. Kim bu gülün kokunu almışsa gülistan olmuştur kim almamışsa ot gibi yaşamış, ot gibi gitmiştir.

 

Dolaysıyla Ali’yi zikretmek, Fatima ismini anmak ibadet ise ki Peygamberimiz bunu böyle buyurdu; “Onların ismini söylemek ibadettir” dile cari ettiğin zaman ibadet etmiş oluyorsun.

 

Bir de düşünün ki onların aşkını ve sevgisini kalbine ektiğin zaman kalpten yeşerecek güzellikler neler olur?

 

Daha sonra mikrofona davet edilen Ehl-i Beyt Meddahı Uğur Tuncay ilahileriyle dinleyenlere coşku dolu anlar yaşattı.

 

Bunun akabinde Ehl-i Beyt Âlimi Sayın Ehed Solhan bir konuşma yaparak niyazlarda bulundu.

 

Programın sonunda Avcılar Ehl-i Beyt Platformu Başkanı İsmail ASLAN, Konuşmacı olarak katılan panelistlere, şairlere ve katkı sunanlara birer karanfil vererek teşekkür etti.

 

Çok seviyeli geçen etkinlik hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

 

Avcılar Ehli- Beyt Platformu yöneticileri 8 Mart Dünya emekçi kadınlar günü nedeniyle bütün katılımcılara karanfil dağıttılar.

 

 

Ehlader HABER

Ehed Muhammed Aymaz

Nevzat İNCEDERE

Serhat Birikim

 

 

  

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler