23 Ocak 2021 Cumartesi Saat:
00:32
12-04-2016
  

Avrupa'da Dünya Müslüman Kadınlar Günü Konferansı

Hz. Fatıma evine ve eşine Allah rızası için huzur veren, en güzel sevgi ve merhameti gösterendi...

Facebook da Paylaş

 

Hz. Fatıma Zehra (s.a.) Camii tarafından her yıl Frankfurt am Main’da düzenlenen “Hz. Fatıma (a.s) Viladeti ve Dünya Müslüman Kadınlar Günü Konferans’ın” 3’üncüsü 10 Nisan 2016 pazar günü düzenlendi.

Avrupa'nın farklı şehirlerinden Ehlibeyt dostlarının katılımıyla gerçekleşen programın sunuculuğunu Seda Özgeniş yaptı. Program Recep Yıldırım'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Açılış konuşmasını Ehlibeyt Alimleri Derneği (Ehlader) üyesi Şeyh Ekrem Türkeli yaptı. Sayın Türkeli Hz. Fatıma'nın (a.s) Doğum Günü ve Dünya Müslüman Kadınlar Gününü kutladı. Aynı zamanda  bütün Avrupa ülkelerinde bu tür kutlama etkinliklerinin gerçekleştirilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Daha sonra Kadriye Acar ve Hasibe Yeşil Hz. Fatıma’nın (a.s) yaşam tarzı ve ahlakını anlatan bir konuşma yaptılar.

Berlin’den katılan Seyid Ali Mücani, İran Kültür Müşaviri, günümüzde bizi başarıya götüren yol, Peygamberefendimiz ve onun Ehl-i Beyt’inin olduğunu ve O’nların örnek alınması gerektiğini dile getirdi.

Frankfurt’dan İmam Ali (a.s.) kültürmerkezindenkonukolanHüccet-ul İslam Mahmud Halilzadeh konuşmasında yurt dışındaki bayanlara tavsiyede bulundu ve onları Fatımayı düşünce ve davranışlara yakınlaşmaya davet etti.

Hz. Fatıma platformu kurucularından Sayın Yasemin Çoban da yaptığı konuşmasında Hz. Fatıma'nın (s.a.) önemli şahsiyetine ağırlık verdi ve Peygamberimiz (s.a.a) zamanın da  çok değerli birçok sahabe kadınlar bulunduğuna degindi. Bu  değerli kadınların her biri adeta bir mıknatıs gibidir. Ama içlerinden en çok insanı kendisine çeken kadın, Hz. Fatıma  (s.a.) annemizdir. Hz. Fatıma (s.a.) evine ve eşine  Allah rızası için huzur ve sükunet veren, en güzel sevgi ve merhameti gösteren biri olduğunu söyledi.

Ehlibeyt Alimlerinden Şeyh Sabahattin Türkyılmaz toplumda kadının ve özelikle Anneler'in görevini dile getirdi. Anneler‘in en büyük görevlerinden biri olarak çocukların eğitim ve terbiye ediliş şekillerine önem vermelerini hatırlattı. Daha sonra Asiye Türkeli’nın oyunculuğunu yaptığı Hz. Fatıma (s.a.) gösterisi salondaki misafirleri coşturdu ve aynı zamanda duygulandırdı. Velayet Aytan, KübraKaradağ, Fatıma Acar ile Kübra Salu güzel şiir ve kelamları ile salondaki gönülleri hoşnut etti.


Hz. Fatıma Zehra (s.a.) Camisi’nin minik ilahi grubu ile Meddah İrfan Ciftçi güzel sesleriyle ortamı şenlendirdiler.

Program sonunda konuşmacılara plaket sunuldu, ardından çekilişler yapılarak, katılımcılara çeşitli hediyeler takdim edildi, ikram yemeği ve Vahdet duasi ile son buldu.

 

Ehlader Haber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler