27 Ekim 2020 Salı Saat:
19:12
07-05-2016
  

Avrupa Sana Ne Oldu?

Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, değerlerinden uzaklaştığını öne sürdüğü Avrupa'yı eleştirdi.

Facebook da Paylaş

Avrupa'nın en eski ödüllerinden olan Uluslararası Şarlman Ödülü takdim edilen Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, değerlerinden uzaklaştığını öne sürdüğü Avrupa'yı eleştirdi.


Almanya'nın Aachen kentinde düzenlenmesi gereken ödül töreni, Papa'nın yoğun programından dolayı Vatikan'da gerçekleştirildi. Ödülün gerekçesi, 'AB'nin krizle mücadele ettiği bir dönemde Papa'nın umut verici, barışçıl ve cesaretlendirici mesajları' olarak gösterildi.

PAPA'NIN HAYALİNİ KURDUĞU AVRUPA

Papa Francesco, selefi 2. Jean Paul'e 2004 yılında verilmesinin ardından ikinci kez bir papanın layık görüldüğü bu ödülle kendisini onurlandıranlara teşekkür ederek bunu, 'Sevgili Avrupa kıtasının yeni ve cesur bir başlangıç yapması umuduyla' aldığını dile getirdi. Çok kültürlü, yaratıcı, yeniden ayağa kalkabilen ve sınırlarını aşabilen bir kimliğe sahip olduğunu söylediği Avrupa'yı övdüğü kadar, özellikle sığınmacı krizi konusunda eleştirilerini de sıralayan Papa, şunları söyledi:

"Tüm kalbim ve aklımla, umutla ve nafile nostalji yapmadan, göçmen bir İtalyan ailenin çocuğu olarak yeni bir Avrupa hümanizmini hayal ediyorum. Göçmen olmanın suç olmadığı bir Avrupa'nın hayalini kuruyorum. Çocukları koruyan, yoksullar ile her şeylerini kaybederek, kendisine sığınacak yer aramak için bu topraklara ayak basmışlara yardımda geri durmayan bir Avrupa'nın hayalini kuruyorum. Herkesin haklarının korunduğu, herkesin insan onuruna yakışır bir şekilde ağırlandığı Avrupa'nın hayalini kuruyorum."

'AVRUPA, SANA NE OLDU?'

Papa, AB'nin kurucu babalarının köprüler kurduğunu ve duvarları yıktığını, ancak şimdi ise duvarlar ören ve yeni sorunların çözümünde yetersiz kalan bir Avrupa olduğuna işaret etti.

'Bencilliğimize teslim olduk' diyen Papa; "Bir Avrupa ki; içine kapanıyor. Hümanist ve insan hakları, demokrasi ile özgürlük şampiyonu Avrupa, sana ne oldu? Şairler, filozoflar, sanatçılar, müzisyenler, edebiyatçıların toprağı Avrupa, sana ne oldu? Halkların ve ulusların anası, kardeşlerinin onuru için yaşamını feda etmiş büyük şahsiyetlerin anası Avrupa, sana ne oldu?"

BATILI EKONOMİ MODELİNE ELEŞTİRİ

Finansal krizin getirdiği sosyal sorunlara da değinen Papa, "Evlenmenin ve çocuk yapmanın, istikrarlı bir iş eksikliği nedeniyle bir sorun olarak değil, bir sorumluluk ve sevinç olarak görüldüğü bir Avrupa hayali kuruyorum" ifadelerini kullandı.

Batılı ekonomiyi hedefine alan Papa, ahlaki bir zorunluluk olması gereken insan emeği ve yeryüzü nimetlerinin paylaşılmasının, hayırseverlik olarak addedilemeyeceğini belirtti.


 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler