10 Nisan 2021 Cumartesi Saat:
16:52
02-08-2016
  

Avrupa Türkiye'ye Şantaj Yaptırmamalı

Alman Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel

Facebook da Paylaş


Alman Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Avrupa'nın Türk vatandaşlarına vize serbestisi konusundaki görüşmelerde Avrupa'nın kendisini Türkiye'nin şantajına maruz bırakmaması gerektiğini söyledi.

Vize serbestisi, Avrupa'ya yönelen göçün durdurulmasında oynadığı rol karşılığında Türkiye'ye verilecek bir ödül olarak görülüyordu. Ancak Türkiye'deki darbe girişiminin ardından, terörle mücadele yasasındaki değişiklik tartışması nedeniyle vize serbestisi gecikti.

Gabriel "Vizesiz seyahat olup olmayacağı Türkiye'ye bağlı" dedi.

Gabriel Türkiye'nin "ölüm cezasının geri getirilmesi yönünde adımlar atarak" Avrupa'dan kendisini uzaklaştırdığını ve ölüm cezasının "AB'nin temel haklar şartının açık bir ihlali olduğunu" söyledi.

Temel Haklar Şartı'nın AB'nin "hayati önemdeki bir parçası" olduğunu vurgulayan Gabriel, Türkiye AB'nin bir parçası olarak kalmak istiyorsa bunun kabul edilmesi ve uygulanması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa'nın Türklere vize serbestisi sözünü yerine getirmemesi durumunda, Türkiye'nin AB'yle yapılan göç anlaşmasından çekilebileceğini söylemişti.

Gabriel ise "Vize serbestisi olup olmayacağı Türkiye'ye bağlı. Almanya ve Avrupa hiçbir koşulda şantaja maruz kalmamalı" dedi.

Alman Başbakan Lardımcısı ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Köln'deki gösteriye video bağlantısıyla konuşmasının yasaklanmasını memnuyetle karşıladığını söyledi. Yasak nedeniyle, Türkiye'deki Alman Maslahatguzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.

 

BBC Türkçe

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler