10 Nisan 2021 Cumartesi Saat:
18:19
03-08-2017
  

Avrupalı Kadınlar IŞİD'e Neden Katılıyor?

IŞİD'e katılan 16 yaşındaki Alman kız Musul'daki tünelde yakalandı

Facebook da PaylaşSputnik'e konuşan uzmanlar, Almanya'daki kadınları IŞİD'e katılmayan iten faktörleri anlattı. Aşırıcılığı önlemeye yönelik bir proje yürüten Tobias Meilicke, Almanya'daki Müslüman kadınların farklılıkları nedeniyle dışlanmaları ve yeni bir topluluk arayışına girmelerinin IŞİD'e katılma isteği duymalarının nedenleri arasında olduğunu söyledi.


Almanya'da şiddeti yenmeye yönelik özel eğitimler veren ve din temelli aşırılıkçığı önlemeye yönelik bir danışmanlık projesi yürüyen Tobias Meilicke, genç Alman kadınlarının İslam altkültüründe güvende olma, bir topluluğa dahil olma ve bir göreve sahip olma hissi bulduklarını belirtti.


Meilicke "Bir bakıma kadınlar bir görev alıp ezilen Müslüman kadınlar için mücadele ettiğini hissediyor. Bunun dışında IŞİD'e katılan Müslüman kadınlar genellikle Almanya'da dışlanıyorlar. Peçe takıyorlar ve birden başkaları için düşman haline geliyorlar. Ayrıca İslami yaşamın romantik düşüncelerine de yöneliyorlar. Bu kadınların çoğu klasik kadın rolü oynamak istiyor. Bu yaklaşımlarından dolayı da Almanya'da eleştirilere maruz kalıyorlar. Tüm bu faktörler Almanya'daki genç kadınları IŞİD'e katılmaya itiyor" ifadelerini kullandı.


‘YENİ BİR AİLE ARAYIŞI IŞİD'E YÖNELİME YOL AÇIYOR'


Öğretmen ve aşırıcılık karşıtı özel bir kuruluşun kurucusu Birgit Ebel de "Kadınlar bir tür kriz yaşıyorlar ve kafaları karışıyor. Çoğu da ahlaki açıdan sorunlu ailelerde büyüyor. Çoğunlukla çok sert ya da onları çok az düşünen veya hasta ebeveynleri oluyor. Ebeveynleri boşanmış olanlar da çok fazla. Bu nedenle yeni bir topluluk arayışına giriyorlar. Yeni bir aile arayışına… Yahut bu gerçek bir başkaldırı oluyor. Böyle bir durumda da Selefilerin ‘besleyici topraklarına' düşüyorlar. Genç kızlar, IŞİD hakkında romantik düşünceler besliyor" dedi.

IŞİD'in ellerinde Kalaşnikof tüfekleri genç militanlar ve kedi yavrularının yer aldığı propaganda videoları yayınladığını belirten Ebel "Bu videolar bu militanların güçlü koruyucular olduğu algısını oluşturuyor. Almanya'daki ailelerde babanın görevini yapmadığı veya koruyucu rolünü oynamadığı durumlara çok sık rastlanıyor. Kadınlarda da güçlü bir koruyucunun eksikliği yaşanıyor. Videolarda kullanılan kedilerle de koruyuculuk ve düşüncelilik algısı yaratılıyor. Birçok genç de IŞİD'in güzel müzikler kullanarak yaptığı videoları izliyor, böylece bu paralel dünyaya çekiliyorlar" ifadelerini kullandı.

IŞİD'e katılan 16 yaşındaki Alman kız Musul'daki tünelde yakalandı

Irak ordusu, Almanya'dan kaçarak Türkiye üzerinden IŞİD'e katılan 16 yaşındaki Linda W.'yi Musul'da yakaladı. Bir yıl önce Frankfurt'tan Türkiye'ye uçan genç kız ortadan kaybolmuştu.


Alman basını, Dresden'in Pulsnitz kasabasında yaşarken 1 yıl önce Frankfurt'tan Türkiye'ye gelen ve ardından Suriye'ye geçerek IŞİD'e katılan 16 yaşındaki Linda W.'nin Musul'da yakalandığını duyurdu. Genç kız IŞİD'den kurtarılan Musul kentindeki bir tünel sisteminde yakalandı.


Genç kızın yanında başka yabancı ülkelerden gelen IŞİD üyesi kadınlarla birlikte geçen perşembe günü yapılan temizlik operasyonu sırasında yakalandığı ayrıca Linda W. dahil kadınların IŞİD'in kentte kurduğu polis teşkilatında çalıştığı belirtildi.

Almanya'da radikalleştiği belirtilen genç kız Meryem adını almış ve Facebook'ta türbanlı fotoğraflarını yayınlamıştı.

 

sputnik

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler