09 Aralık 2019 Pazartesi Saat:
02:50
30-08-2013
  

Ayetullah Eraki Ehlader'i Ziyaret Etti

Ehlibeyt'ten gelen rivayetlerde üzerinde önemle durulan meselelerden biri İslami vahdettir...

Facebook da Paylaş

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan İslami Mezhepler Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreteri Ayetullah Eraki ve beraberindeki heyet Ehlader merkez binasında Ehlibeyt âlimleri ile bir araya geldi.
 
Programa Veliyy-i Emri Müslimin, Ayetullah Hamanei'nin Uluslararası İlişkiler Kurumu Muavini Dr. Mustafavi, Ayetullah Hamanei'nin resmi büro temsilcisi Dr. şefii, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Baş Konsolosu Muhsin Murtazaifer, İran Uluslararası İlişkiler Kurumu Muavini Dr. Dehşiri, Ayetullah Eraki'nin yardımcısı Dr. Teberraiyan ve İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ateşesi Dr. Hasan şabani'nin yanı sıra Ehlibeyt âlimler katıldı.
 
Program Ehlibeyt âlimlerinden ş. Musa Güneş hocanın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
 
Kur'an tilavetinin ardından kürsüye gelen Ehlibeyt Âlimleri Derneği Genel Sekreteri Araştırmacı Yazar Kadir Akaras, kendilerini kırmayarak davetlerine icabet eden Ayetullah Eraki'ye, beraberindeki heyete ve Ehlibeyt âlimlerine teşekkür etti. ş. Kadir Akaras'ın, Ehlibeyt Âlimleri Derneği'nin kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında verdiği kısa bilgilerin ardından Ayetullah Eraki özellikle son zamanlarda bölgede gelişen olaylara dikkat çekerek İslam ümmetinin her zamankinden daha çok vahdete ihtiyacı olduğunu söyledi. 
 
Bölgede oynanmak istenen oyunlardan birisinin tarih boyunca farklı dönemlerde yakılmak istenen Mezhepçilik ateşi olduğunu söyleyen Ayetullah Eraki, İslam düşmanlarının bu yolla Müslümanları ayrıştırmayı ve ötekileştirmeyi hedeflediğini vurguladı. 
 
Ayetullah Eraki, bilerek veya bilmeyerek Ortadoğu'da oynanmak istenen oyunlara alet olanların, İslam düşmanlarının ekmeğine yağ sürdüğünü ama Allah'ın izni ile bu oyunun bilinçli Müslümanlar tarafından bozulacağını belirtti. 
 
Ayetullah Eraki sözlerine şöyle devam etti;
 
"Bizim vazifemiz Peygamberin sünnetini ve Ehlibeyt'ini takip etmektir. Ehlibeyt'ten gelen rivayetlerde üzerinde önemle durulan meselelerden biri İslami vahdettir. Müslümanlar arasında kardeşlik duygusunun pekiştirilmesi için başta âlimler, aydınlar ve kanaat önderleri elini taşın altına sokmalı ve İslami vahdetin teşkili için azami dikkat ve hassasiyeti göstermelidir.
 
Müslümanlar, Suriye meselesi üzerinden İslam dünyasında çıkarılmak istenen bir mezhep fitnesiyle karşı karşıyadır. Müslümanlar arasındaki sorunlar yine Müslümanların eli ile çözülmelidir. Maalesef Rahmet Peygamberinin asırlar önce toprağa gömdüğü cahiliye adetleri tamamen siyasi hedefler güdülerek yeniden canlandırılmaya çalışılıyor. Her halükarda İslam ümmeti arasında yaşanan sorunların Müslümanların dışında özellikle İsrail, ABD ve yandaşları eliyle çözülmeye çalışılması bize zarar, ziyan ve tefrikadan başka bir şey kazandırmaz." 
 
Programın sonunda kürsüye gelen Ehlibeyt Âlimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ş. Hasan Kanaatlı kısa bir kapanış konuşması yaparak verdikleri faydalı ve ufuk açıcı bilgilerden dolayı Ayetullah Eraki'ye beraberindeki heyete ve Ehlibeyt âlimlerine teşekkür etti.
 
Program edilen dua ve temennilerin ardından son buldu.
 
 
Ehlader Haber
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler