22 Ekim 2018 Pazartesi Saat:
20:23
23-07-2017
  

Ayetullah Hamanei'den Mesaj Var

"İki kadim dost, iki kadim medeniyet olan bu iki ülkenin arasındaki kardeşliğin daha da pekişmesi; İslam Ümmeti için büyük bir güç olacaktır."

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlibeyt Alimleri Derneği'nin tertiplediği "Din Alimleri ve İslami Kimliği Koruma" konferansı dün akşam (Pazar) Ehlader'in merkez binasında Ehlibeyt alimlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Ş. Mikail Gürel'in Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, EHLADER Başkanı Kadir Akaras'ın açılış konuşması ile devam etti. Türkiye ulemasının çatı kuruluşu olan Ehlibeyt Alimleri Derneği'nin faaliyetlerinden bahseden Akaras'ın konuşmasının ardından Dünya Ehlibeyt Kurultayı Genel Sekreteri Ayetullah Muhammed Hasan-i Ahteri Türkiye ve İran arasında daha da sağlamlaşacak dostluğun Aziz İslam Dini'ne katacağı faydalardan bahsetti. Ayetullah Ahteri şöyle konuştu:

 

"İki kadim dost, iki kadim medeniyet olan bu iki ülkenin arasındaki kardeşliğin daha da pekişmesi; İslam Ümmeti için büyük bir güç olacaktır."

 

Ayetullah Hamanei'den Mesaj Var

 

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'nin "Bu iki ülkenin ilişkilerinin güçlü ve muhkem olması gerekir. Her gün bu iki ülke ilişkileri daha da güçlenmelidir. İran ve Türkiye ne zaman yakınlaşmaya başlasa düşmanlar tedirgin olup bu samimi ilişkileri baltalamak için farklı senaryolarla sahneye çıkmaktadır. Ayık olmamız gerekir; bu oyunları ve düşmanı iyi analiz edip tanımamız gerekir. Kardeşlik ve işbirliği konusunda mutlaka tüm fırsatları iyi değerlendirmeliyiz çünkü bu oldukça zaruridir." mesajını iletti.

 

Doğduğumuz Dönemle İçerisinde Yaşadığımız Dönem Arasında Dağlar Kadar Fark Var

 

Ayetullah Ahteri yoğun katılımın olduğu konferansta Ehlibeyt alimlerine şöyle seslendi:

 

"Peki, ulemanın burada görevleri nelerdir? Bizlerin ne için ve ne uğruna yaşadığımızı çok iyi bilmemiz gerekir. Kendimizi iyi tanımalıyız. Bizler öyle bir zamanda yaşıyoruz ki; eğitim ve öğretim, dünya tarihinde olmadığı kadar ilerlemiş konumdadır. Farz-ı misal; bizim zamanımızda okullarda, önümüze konulan kitaplarla ne öğretmek isterlerse onu verirlerdi. Elbette çevremizde bilinçli kimseler varsa farklı bilgileri ve gerçekleri de onlardan öğrenirdik. O dönemlerde etrafımızdaki kimselerin birçoğu kendi köyünün, kendi şehrinin, kendi ülkesinin dışında başka bir alemin olduğundan dahi haberdar değillerdi. Ama bugün ortaokul ve lise çağındaki gençler öyle şeyleri öğreniyorlar ki; inanın şu yaşıma kadar bunları ne işittim ve ne de gördüm. Halbuki ben bunca ülkeyi dolaşmış ve bunca farklı milletten insanla tanışmış birisiyim.

Eski ulema Kafi'yi, Zehebi'yi ve diğer İslam kaynaklarını bulmak, okumak için nerelere gitmiyordu ki?! Zahmet, zahmet, zahmet. Ama bugün, şu anda oturduğunuz yerde Kum'da ve Necef'te sabah verilen İslami dersleri anında bilgisayar başında izleyebiliyoruz. Bir tuşla Amerika'da, İngiltere'de neler olup bittiğini rahatça öğrenebiliyoruz. Lakin bu faydalı malumatların karşısında; fitne, fesat ve şüphe yaratacak nice bilgiler de aynı sinyal üzerinden, farklı binlerce internet sitesi ve onlarca TV kanalında yine karşımıza geliyor. Bir tuşla hepsi karşınızda. İşte böylesi hassas ve ince dengeler üzerine kurulmuş bir dönemdeyiz."

 

Asr-ı Saadet ve Sonrasından Bize Kalan Miras

 

Ayetullah Muhammed Hasan-i Ahteri Allah Resulü'nün (saa) yaşadığı dönemdeki olaylara dikkat çekerek şunları söyledi:

 

"Peygamber Efendimiz (saa) şöyle buyurmuştur: "Hiçbir Peygamber, benim bu 23 senede yaşadığım kadar zorluk çekmemiş ve zulme uğramamıştır." Allah'ın Elçisi (saa) kim bilir neler yaşamıştı ki böylesi bir sözü buyurmuştu. Peki, ondan sonra? Ondan sonra ise kısa bir sürede neler olmadı ki? Şimdi ise bugün bizler, o günlerin yaşanmışlıklarının olumsuzluklarını cezasını çekiyoruz.

Bu durum İmam Hüseyin (as) döneminde daha da kötü bir hal almıştı aslında. Bu ezan sesi, bu Muhammedi şiar yitip gitmesin diye tahammül etmek zorundaydı bazı şeylere.

Bir anekdot vardır; Büyük Britanya sömürgesindeki Hindistan'da İngiliz generaller, ilk defa ezan sesini duydukları zaman kendi adamlarına 'Bu nedir?' diye sormuşlar; onlar da, 'İbadete çağırmak için Müslümanların okuduğu bir şiirdir.' demişler. Cevap olarak da; 'Bizim siyasetimize zararı yoksa; kalsın, dokunmayın.' demişlerdir. Ezan siyasettir. Ezan siyasetin özüdür ve İngiliz'in, Amerika'nın aleyhine en büyük şiardır. Ama yıpratmadıkları müddetçe, ama özünü bozmadıkları sürece."

 

Büyük Şeytan Amerika ve Yaşlı Tilki İngiliz'in Bölgedeki Rolü

 

Dünya Ehlibeyt Kurultayı Genel Sekreteri Ayetullah Ahteri son dönemlerde İngiliz ve Amerikalıların İslam Dünyası üzerinde oynadıkları oyunlara dikkat çekerek sözlerini tamamladı. Ayetullah Ahteri konuyla ilgili şunları söyledi:

 

"Kur'an'ı alın bu ümmetin arasından, alın ki kıyam etmesinler. Onların istediği Suudi Arabistan gibi bir ülke. Trump gider onlarla dans eder, ticaretini yapar, paralarını alır ve sonra 'Bunlar dünyanın örnek demokratik ülkelerindendir!' diye ödüllere boğar. Ne seçimleri var, ne kadın hakları var, ne halkları için özgürlükleri, ne de İslam Ümmeti için bir damla faydaları. Ama Amerika'nın istediği mutii sözde İslam ülkeleri bunlardır.

Bakın Yasir Habib meselesine; Kuveyt Hükümeti İslam değerlerine zarar verdiği için onu hapse attı. Sonra Amerika olaya dahil olup onu çıkarttı ve ardından Britanya Krallığı ona vatandaşlık verdi. Yetmedi; Londra'nın kalbinde İslam inançlarına hakaretten başka içeriği olmayan Fedek TV'yi kurdurttu. Yetmedi Ümmü'l Mü'minin Aişe hakkında İslam değerlerine taban tabana zıt bir kitap yazdırttı ve dünyanın en ücra köşelerine dağıttı. Bakın, görün işte Şiiler bunlar! dedirtti. Halbuki Londra'da, Newyork'ta, Paris'te İslam'la ilgili bir el broşürü, bir afiş dahi dağıtıp, asamazsınız. Oyunu görmek lazım. Düşüncelerimizi, basiretimizi yükseltmemiz lazım.

Bizim basiretli insanlar olmamız gerekiyor, algımızı yükselmemiz ve bu şekilde bunların bu habis ve Şeytani oyunlarını bozmamız gerekiyor."

 

Ayetullah Ahteri'nin konuşmasının ardından Ehlader Mescidi'nde cemaat namazı kılındı ve daha sonra ulema ve görevlilere akşam yemeği ikram edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler