17 Ocak 2021 Pazar Saat:
02:34
17-08-2017
  

Ayetullah Hamanei'den Trump'a Mesaj Var

Başka ülkelerin işine karışmayın, beyazların üstünlüğünü savunanlarla mücadele edin!

Facebook da Paylaş

 

 

ABD'nin Charlottesville kentinde yaşanan ırkçı saldırı sonrası Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'den Amerikan Başkanı Donald Trump'a bir hatırlatma geldi. Ayetullah Hamanei, mesajında "Eğer Amerika güçlü bir ülkeyse, başka ülkelerin işine karışmak yerine, beyazların üstünlüğünü savunanlarla mücadele edip kendi ülkesini yönetse daha iyi olur!" dedi.

 

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Amerika'da yaşanan ırkçı saldırı ve gösterilerle ilgili olarak Donald Trump'ı uyardı.

 

Seyyid Ali Hamanei, kucağında siyah bir çocukla çekilmiş fotoğrafı ile birlikte paylaştığı mesajında "Eğer Amerika güçlü bir ülkeyse, başka ülkelerin işine karışmak yerine, beyazların üstünlüğünü savunanlarla mücadele edip kendi ülkesini yönetse daha iyi olur" ifadelerini kullandı.

 

Ayetullah, tweetinde Charlottesville etiketini kullanmayı da ihmal etmedi.

 

Amerika'nın Virginia eyaletine bağlı Charlottesville kentinde Konfederasyon generalinin heykelinin kaldırılması planına karşı çıkan ırkçı gruplar 'Sağı Birleştir' adlı bir eylem organize etmiş, ırkçılık karşıtlarının da karşı eylem yapması sonucu kentte iki grup arasında çatışma yaşanmıştı.

 

20 yaşındaki ırkçı bir saldırganın karşıt grubun içine otomobiliyle dalması sonucu bir kadın hayatını kaybetmiş, 19 kişi de yaralanmıştı.

 

Trump'ın yaptığı ilk açıklamada ırkçı gruplardan isim olarak bahsetmeyip iki tarafı da kınaması tepki çekmişti.

 

Trump saldırıyla ilgili ikinci açıklamasında neo-Naziler ve Ku Klux Klan üyelerinin ismini zikretse de salı günü Trump Tower'daki basın toplantısında saldırının beyazların üstünlüğünü savunan bir kişi tarafından yapılmasına karşın iki tarafı da suçlamayı sürdürmüştü.

 

Dün İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 'Dini Özgürlükler Raporu'nda İran'a yapılan eleştirilere tepki göstererek "ABD'li siyasiler arasında dini ve ırksal ayrımcılığın, İslamofobinin ve yabancı düşmanlığının yaygın ve olağan bir fenomen olduğu açık" ifadelerini kullanmıştı.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler