23 Ocak 2021 Cumartesi Saat:
01:16
04-08-2015
  

Ayetullah Mekarim'den Et-Tayib'e Mektup

Seçkin alimler huzurunda vahdetin engellerini ortadan kaldırmaya hazırız...

Facebook da Paylaş 

Ayetullah Mekarim Şirazi Şeyh Ahmet Et-Tayyibe bir mektup göndererek, kendisinden seçkin âlimler huzurunda "İslami Vahdetin Önündeki Engeller" konulu, ilmi bir konferans düzenlemesini istedi.

Mektubun Metni;

"Bu yıl mübarek Ramazan ayında yayımlanan "Şeyh Ezher Hadisi" başlıklı programda Şia ve Ehlisünnet açısından imamet ve sahabe konularındaki metanetli açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim. Özellikle Müslümanlar arasında vahdeti sağlamak hususunda göstermiş olduğunuz çaba ve gayretleriniz için sizleri ayrıca tebrik ediyorum.

Program yayını akışı içerisinde kullanmış olduğunuz bazı cümlelerden çok memnunuz. Örneğin; Şia ve Ehlisünnet, İslam ümmetinin iki kanatıdır. Bugün Şia ve Ehlisünnet arasında çıkan olaylar, tamamen Müslümanlara darbe vurmak, mezhepler arası savaş çıkarmak ve adam öldürmekten başka bir şey değildir. Şia ve Ehlisünnet'te Allah'ın birliğine ve Hz Peygamberin (s.a.a) risaletine iman eden bir kişi için Ezher açısından Şia ve Ehlisünnet arasında hiçbir fark yoktur.

 

Bu sözleriniz, El-Ezher'in düşünce ve inanç açısından ölçülü kavramları kullandığını göstermektedir. Fakat müsaade ederseniz birkaç noktaya dikkatinizi çekmek isterim:


1- Bazı sahabelere hakaret etmek veya küfür etmek (sizlerinde işaret ettiği gibi) tüm Şia âlimleri tarafından yasaklanmıştır. Böyle bir yaklaşım kesinlikle tasvip edilmeyen bir iştir. Fakat maalesef halktan olan bazı kişiler bu gibi saygısızlıklara kalkışmaktadır.


2- Sizin televizyon programında Şia'nın inanç ve itikatları konusunda yapmış olduğunuz açıklamalarda tartışmaya açıktır. Ayrıca sizlere büyük saygı göstermemize rağmen, bu konuların televizyon ve basın yoluyla halledilmeye çalışılması, Ehlisünnet ve Şia arasında daha fazla ihtilafa sebep olmakta ve İslam düşmanları tarafından Müslümanlara karşı bir bahane olarak kullanılmaktadır. Bu tür konuların ilmi seminerlerde ve seçkin âlimlerin huzurunda konuşulmasının daha faydalı olacağı kanaatindeyim.


3- Sizlere önerim seçkin Ehlisünnet ve Şia âlimlerinin huzurunda bir konferans düzenlenmesi ve konferansta İslami vahdetin önündeki engellerinin ortadan kaldırılması ve İslami birlik ve beraberlik için dayanışma sergilenmesidir.


4- Konferansın sonucunda alınan kararlara her iki frıkanın uyması zorunlu kılınmalı ve bu doğrultuda hareket edilmelidir.

Son olarak sizlerin bu öneri kabul etmenizi ümit ediyorum. Aksi takdirde Şialar mecbur kalıp sizlere televizyon ve basın aracılığı ile cevap verecektir. Sözlerimin sonunda tekrar sizlere Müslümanlar arasında vahdetin sağlanması konusunda çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Allah Teâlâ'dan sizler için lütuf ve başarı niyaz ediyorum.
 


Nasır Mekarim Şirazi

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler