18 Haziran 2018 Pazartesi Saat:
02:51
17-05-2017
  

Ayetullah Sabiri Hamedani Toprağa Verildi

Halkımız tarafında da yakından tanınan Ayetullah Ahmed Sabiri Hamedani mukaddes Kum şehrinde Hz. Masume'nin haremine defnedildi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Geçtiğimiz hafta sonu 94 yaşında Kum şehrinde vefat eden Ayetullah Ahmed Sabiri Hamedani'nin cenaze namazını Ayetullah Mekarim Şirazi kıldırdı.

 

Oldukça kalabalık geçen cenaze töreninde İran içi ve yurt dışından birçok tanınmış dini ve siyasi sima da yer aldı.

 

1923 yılında Hamedan'ın Büyükabad kentinde dünyaya gelen Ayetullah Ahmed Sabiri Hamedani ilk öğrenimini devlet okullarında tamamladıktan sonra 1940 senesinde Hamedan Din İlim Havzası'nda İslam ilimlerini öğrenmek için derslere başladı. Ama o dönemde İran içerisinde süren siyasi krizler nedeniyle eğitmenler konusunda büyük sıkıntılar çeken Hamedan Havzası'ndan ayrılıp önce Meşhed'e daha sonra da 1946 senesinde Kum şehrine gitti.

 

Kum'da dolu dolu bir eğitim hayatı geçiren Ayetullah Ahmed Sabiri Hamedani, talebelik yıllarında Fıkıh ve Usul ve daha sonra Felsefe ve İrfan bölümlerini bitirdi. Edebiyata olan alakası onun Nehcü'l Belağa başta olmak üzere birçok edebi eseri ezberlemesine neden oldu. Bunun yanında birçok divan eserini de çokça mütalaa etti.

 

Eğitim hayatında Ayetullah Burucerdi, İmam Humeyni, Ayetullah Gülpeygani gibi dönemin önde gelen büyük alimlerinin dizi dibinde tahsilini sürdürdü.

 

İran içerisinde birçok cami, mescit ve hüseyniyye yaptırmayı başaran Ayetullah Ahmed Sabiri Hamedani, Ehl-i Beyt öğretilerini insanlara ulaştırmak için uzun yıllar Türkiye, Azerbaycan, Yunanistan, Hollanda, Almanya, İngiltere, Avustralya, Japonya gibi ülkelerde İslami tebliğde bulundu.

 

Ehlader Ailesi olarak bu değerli İslam alimine Yüce Allah'tan rahmet ve mağfiret diliyor ve bir kez daha üzüntümüzü dile getiriyoruz. 

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler