14 Temmuz 2020 Salı Saat:
15:12
23-12-2015
  

Ayetullah Subhani'den İlham Aliyev'e

İnançları gereği dini merasim düzenleyen özgür insanlara böyle bir yaklaşım reva mıdır...

Facebook da Paylaş


Son günlerde Azerbaycan'ın Nardaran şehrinde insanlara uygulanan baskı üzerine Ayetullah Cafer Subhani, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e bir mektup gönderdi.

"Bugün tüm çaba ve gücünüzü, ülkenizin geleceğini tehdit eden terörizm ve aşırcılığın önünü almak için harcamanız gerektiğinin farkında olmalısınız" denilen mektupta şu ifadelere yer verildi:

"Azerbaycan halkı yıllarca eski Sovyet yönetiminin sömürgesi altında yaşadı, çok yönlü sıkıntı ve çilelere katlandı. Bu dayatmacı sistemin çöküşünden sonra bölgeye özgürlük meltemi esmeye başladı. Böylece Müslüman veya gayri Müslim olmak üzere bütün Azeriler kavuştukları özgürlükle büyük bir sevince boğuldu. Hepsi kardeşçe ve özgür şekilde birlikte yaşayacaklardı; herkes birbirinin inancına ve yaşam tarzına saygı gösterecekti.

Bu yıl Hz. Hüseyin bin. Ali'nin (a.s) şahadetinin kırkıncı gününde (Erbain) hükümete bağlı askerler ve güvenlik birimleri o bölgedeki (Nardaran) Müslümanlara karşı şiddet uygulayarak insanları şehit etti ve birçok insanı yaraladı. Hüseyin'in (a.s) sözlerinin ve isminin yazılı olduğu siyah bayraklara saygısızlık edildi.

Sormak gerekir; gerçekten barışçıl bir şekilde ve inançları gereği dini merasim düzenleyen özgür insanlara böyle bir yaklaşım reva mıdır?

Zor ve acı günler yaşıyoruz ve tarih bunları kayıt altına alıyor. Halkla omuz omuza ülkenizin geleceğini tehdit eden terörizm ve aşırcılığa karşı savaşmanız gerekirken insanlara uyguladığınız şiddetten sonra akıllarda siz ve hükümetiniz adına iyi şeyler mi yoksa kötü şeyler mi kalacak? En kısa sürede suçluları adalet önüne çıkarın ve benzeri olayların tekrarlanmaması için gerekli tedbirleri alın.

Her biri kardeşim olan Azerbaycan halkından isteğim ise; soğukkanlı olmaları ve dini inançlarına ve merasimlere bağlı kalmalarıdır.

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler