24 Mayıs 2019 Cuma Saat:
10:34
07-03-2018
  

Ayetullah Subhani'den Tesettür Tartışmalarına Tepki

İnsanlar, öğrendikleri ve bildikleri konularda konuşsunlar ve eğer bilmiyor iseler sussunlar.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ayetullah Cafer Subhani, kadınların örtünmesi ve hicap hakkında yeni görüş ortaya atanlara karşı tepki gösterdi.

 

Mescid-i Azam'da verdiği ictihat dersinin ardından şu hadise işaretle güncel sorunları değerlendirdi: "İnsanlar, öğrendikleri ve bildikleri konularda konuşsunlar ve eğer bilmiyor iseler sussunlar."

 

Allame Tabatabai’nin yaşantısından örnekler verdikten sonra sözlerine şöyle devam etti:

 

"Merhum Allame'den bir kez olsun; 'Ben' yani 'Ene' kelimesini duymadım. Fakat defalarca 'Bilmiyorum' kelimesine şahit oldum. Bizim ilmimiz mahdut ve sınırlıdır. Merhum İmam Humeyni kendi el yazısıyla Yüce Divan'a yazmış olduğu bir mektubunda şöyle diyordu: 'Olmaya olmaya salahiyeti olmayan işlerde ruhaniyet ve alimler müdahil olsunlar.'

 

Elbette dini meselelerde insanlar alimlere müracaat etmelidirler. Fakat şahit oluyoruz ki ehli olmayan ve bu konularla uzaktan yakından ilgisi olmayan kişiler hicap ve örtü hakkında görüş beyan etmektedirler. İddia ettiklerine göre hicap mecbur olmamalıdır. İlk önce bunu iddia edenler şunu iyi bilmelidirler ki; hicap ve örtünme konusunda Masum İmamlardan (as) birçok rivayet bulunmaktadır. Bunun dışında ise Allah Teala, kutsal kitabının 11 ayetinde hicap ve örtünme konusunu ele almıştır. Unutmamak gerekir ki ilahi farz kılınan bir amel üzerine bu iş mecbur veya ihtiyarı olsun sözlerinin anlamı yoktur.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler