20 Mayıs 2019 Pazartesi Saat:
03:42
15-03-2018
  

Ayık Olmak Gerek I

Bedeviler: "İman ettik." dediler. De ki: "Siz iman etmediniz. Ancak "Müslüman olduk" deyin...

Facebook da Paylaş

 

            Aşağıda okuyacağımız "İmam Ali'ye (as) göre gerçek müminin özellikleri" adlı makale el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilciliği Müdürü Hüccetu'l İslam ve'l Müslimin Cafer Yusufi'nin ahlak dersleri nazarda tutularak hazırlanmıştır.

 

            Ben-i Âdem'in dine olan yaklaşımı çeşit çeşittir. Kimisi dindar gibidir lakin o yalnızca bir elbisedir. Kimisi meczup gibidir ama dinini kemali ile yaşayıverir.

 

            "Ey Muhammed!" demişti henüz yeni Müslüman olan Müşrikler. "Biz sana 365 putumuzu verdik de viran eyledin. Şimdi kalkmış bize tek bir Tanrı mı sunuyorsun? Bu nasıl bir anlaşmadır? Bu nasıl bir bakıştır? Asla adil değil." İşte bunları diyenler, iman etmelerini tüccar zihniyeti ile yapmışlardı. Bir pazarlık gibi görmüşlerdi de Allah Resulü'ne minnet etmeye, başına kakmaya başlamışlardı. "Biz sana 365 putumuzu verdik de viran eyledin. Şimdi kalkmış bize tek bir Tanrı mı sunuyorsun?"

 

            Bunlar Müslümanlardan yalnızca bir kısmıydı. "Ey Muhammed! Biz sana iman ettik." dediklerinde Yüce Allah onlara şöyle seslendi:

 

"قَالَتِ الْاَعْرَابُ اٰمَنَّاۜ قُلْ لَمْ تُؤْمِنُوا وَلٰكِنْ قُولُٓوا اَسْلَمْنَا وَلَمَّا يَدْخُلِ الْا۪يمَانُ ف۪ي قُلُوبِكُمْۜ"

 

            "Bedeviler: "İman ettik." dediler. De ki: "Siz iman etmediniz. Ancak "Müslüman olduk" deyin. İman sizin kalplerinize girmemiştir." Hucurat/14

 

            Bunlar dini anlamamışlardı. Zaten öyle bir niyetleri de yok idi. Dinsiz olan bir hatada, dini yanlış algılayan bin hatada idi. Bunların da hikâyesi o şekilde idi. Dinsizin kalbi bir sebep ile dine ısınırdı ama bunların bin sebebi olsa nasıl ısınabilirdi ki?

 

            Bir hükümdar düşünün. Bugün dünyada var olan 63 Müslüman ülkenin hepsini yöneten bir hükümdar. Bırakalım 63 ülkeyi bir-ikisini yöneten bir yönetici olsa hikâye şöyle olur muydu hiç?

 

            Emiru'l Mü'minin Ali (as) minberde halka seslenirken birisi yerinden doğrulur ve İmam'a hakaret etmeye başlar. Derde der sonra yerine oturuverir. Muhafızlar ve asayişten sorumlu görevliler yerlerinden fırlar ve İmam'a:

 

            "Ey Emir! Emret de şuna haddini bildirelim. Tutuklayıp, zindana atıverelim." derler. Zindan nedir? Tutuklamak, canı yakmak nedir? Evet, Hükümdarın Adl ü İhsan sahibi olması gerek ama hangi adalet. Kısasa kısas olsa yani edilen hakaretin dengi karşı tarafa edilse adalet sağlanmış olacaktır lakin İmam'ın (as) şanına yakışmaz ki bu.

 

"رويداً إنما هو سبّ بسبّ ، أو عفو عن ذنب"

 

            İmam onun yaptığı günaha ya günah ile karşılık vermeli ya da kusursuz affedicinin yeryüzündeki halifesi olduğu için affetmeliydi. Nitekim öyle de oldu. Afetti. Çünkü bu onun şanından idi.

 

            Bu olay aynı zamanda Fethu'l Futuh'u da canlandırdı. Sana karşı günah işleyene günah ile karşılık verme. Allah bağışlayandır sen de bağışla.

 

            Yahudi, Selman-i Farsi'yi bir sokak ağzında tutar da hakaret etmek ister. Alaycı bir ifadeyle egosunu tatmin etmek için:

 

            "Ey Selman! Şu senin sakalın mı daha yücedir yoksa şu atın ardınca sarkan kara kuyruğu mu?" der. Hz. Selman hiç sinirlenmez, Şeytan'a uymaz ve döner der ki:

 

            "Eğer bu sakal beni Ruz-i Kıyamet'te Sırat Köprüsü'nden geçirecekse bu daha faziletlidir. Yok, eğer beni ateşe verecekse o atın kılı."

 

            Bilinçli olmak. Din adına hiddete gelmeyip, kendini tartmak bu idi. Bugünkü gibi Müslüman denildiği zaman insanların içini ürpertmek, korku salmak değildi.

 

            Bir Müslüman'a: "Ey adam! Allah'tan korkmaz mısın? Takvanı takın!" dediklerinde eğer hiddetlenip, ortalığı birbirine katıyorsa, elleri titremeyip, beti benzi atmıyorsa, gözleri hırs ve sinirden kan çanağı oluyorsa ve bir de: "Beni Allah ile mi tehdit ediyorsun bre gafil?" diye çıkışıyorsa, işte o zaman bir gözden geçirmeli kendini insan. Hatta bin kere.

 

 

BeDeL

Cevizlibağ/İstanbul

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler