23 Eylül 2020 Çarşamba Saat:
09:40
06-03-2017
  

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev İran'da

Düşmanların İran ve Azerbaycan arasında yakın ilişkiden rahatsız olduğunu belirten Ayetullah Hamanei; En çok bu ilişkiyi bozmaya çalışan düşmanın Siyonist Rejim İsrail olduğunu ifade etti.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Resmi temaslarda bulunmak üzere dün Tahran'a giden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei ile bir araya geldi.

 

Ayetullah Hamanei bu görüşmede İran ve Azerbaycan'ın iyi siyasi ilişkileri ve ortak yönlerine işaret ederek, "İslam'ı yaymak ve dine saygı duymak, halkın tehditler karşısında devleti desteklemesine sebep olur" diye konuştu.

 

İran'ın Azerbaycan halkına bakış açısının dostluk ve komşuluktan öte kardeşlik duygusu içerisinde olduğunu belirten Ayetullah Hamanei, "Siyasi istikrar, güvenlik, huzur ve Azerbaycan halkının genel refaha ulaşması bizim için çok önemlidir ve iki halkın gönül bağı olduğundan dolayı, çeşitli sektörlerde ekonomik işbirliği artırılmalıdır" açıklamasında bulundu.

 

İran ve Azerbaycan halklarının mezhepsel ortakda ortak yönlerine değinen Ayetullah Hamanei, "Azerbaycan halkının İslami ve Şii inançları değerli bir sermayedir ve devlet halkın dini inanışına ne kadar çok saygı gösterirse, fazlasıyla halkın devletin yanında yer alacağına tanık oluruz" diye ifade etti.

 

Tekfirci grupların halklar arasında fitnecilik çıkarmasını önlemek için İslami faaliyetlerin güçlenmesi gerektiğini belirten Ayetullah Hamanei, "Azerbaycan bölgesi dini açıdan köklü ve bazı büyük İslam bilginlerinin beşiğidir ve Azerbaycan halkı da kendi dini ritüellerini yaparken devletin desteğini gördükleri takdirde devletlerine karşı sempatileri artar" diye kaydetti.

 

Ayetullah Hamanei ayrıca, Bakü yönetiminin hayır ve maslahatı kendi halkının dinî duygularına eşlik etmekte olduğunu vurguladı.İlham Aliyev'in iki ülkeye yönelik tehditlerin kaynağının aynı olduğunu onaylayan Ayetullah Hamanei, "İslam ve Şii ritüelletini yaymak, tehditler karşısında Allah'ın yardım etmesine zemin oluşturur" ifadesini kullandı.

 

Ayetullah Hamanei ayrıca, Bakü yönetiminin hayır ve maslahatı kendi halkının dinî duygularına eşlik etmekte olduğunu vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı Ruhani'nin de bulunduğu görüşmede İlham Aliyev ise Tahran ve Bakü arasındaki yakın ilişkilere ve İran'da yaptığı müzakerelerin önemine değinerek, "Ortak kültür, din ve tarih, İran ve Azerbaycan arasında derin bir bağ kurmuştur" dedi.

 

Tahran-Bakü arasında 11 işbirliği protokünün imzalanmasına işaret eden Aliyev, ikili ilişkilerin çok güzel bir seviyede olduğunu ve ticaret, taşımacılık, enerji ve endüstri alanında uygun adımlar atıldığını kaydetti.

 

Uluslararası konularda Tahran ve Bakü'nün aynı düşünceyi paylaştığın altını çizen Aliyev, İran dünyada barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik çok önemli bir rol oynuyor ve biz İran'ın güvenliğini kendi güvenliğimiz olarak görüyoruz" diye ifade etti.

 

İki ülkeye karşı var olan tehditlerin aynı kaynaktan kaynaklandığını vurgulayan Aliyev, "Yaptığım ziyarette bölgede istikrar ve barışın sağlanması için teröle mücadele konusunda İran ile işbirliği için anlaşmaya vardık" diye konuştu.

 

Islami değerlere saygı duyduğunu ve Azerbaycan devletinin dini hizmetleri hakkında bilgi veren Aliyev, "Bağımsızlık sonrasında Azerbaycan Cumhuriyeti 2 bin cami yaptırmış ve bunların yarısının yapımı da benim dönemimde gerçekleşti" açıklamasında bulundu.

 

İslam karşıtı faaliyetleri kınayan ve Azerbaycan'a karşı yürütülen düşmanlığın kökünde Azerbaycan halkının dini inançlarının yattığını da dile getiren Aliyev, "Azerbaycan halkı İslam ve Şiiliği seviyor ve sizin gibi şahsiyetlerin bölgemizde bulunması bize büyük enerji ve güç katıyor" ifadesini kullandı. 

 

www.on4haber.com

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler