18 Ocak 2022 Salı Saat:
14:42
01-12-2015
  

Azerbaycan'da Derin Kumpas

Bakü'nün Nardaran ilçesinde yaşanan olaylarda dördü sivil halk ikisi emniyet görevlisi olmak üzere altı kişinin hayatını kaybetmesi ve çok sayıda kişinin yaralanması nedeniyle bölge şiddetli protestolara sahne oldu.

Facebook da Paylaş

Geçtiğimiz günlerde Azerbaycan İçişleri Bakanlığının öne sürdüğü, Azerbaycan'ın tanınmış din alimlerinden Talih Bakırov, Elman Ağayev, Zülfükar Mikailof ve Ebulfazl Bünyadof'un rejimi değiştirmek ve dine dayalı bir devlet kurmak amacıyla 'Müslüman Birliği' adlı bir örgüt kurduğu iddiası bölgede sert tepki çekmeye devam ediyor. Özellikle bazı medya organları tarafından bölgede yaşayan Ehlibeyt dostlarının Erbain merasimleri dolayısıyla Hüseyniyelerde toplanmasını "silahlı protestolar öncesinde hazırlık" olarak kamuoyuna sunulması yaşanan çatışmaların şiddetini daha da artırdı. Güvenlik güçlerinin protesto gösterilerine orantısız güç kullanması ise 6 kişinin hayatını kaybetmesine çok sayıda kişinin ise yaralanmasına neden oldu.

İlçenin ileri gelenlerinden alınan bilgiye göre, olaylar Ehlibeyt imamlarının 8.'si Hz. İmam Rıza'nın (as) kız kardeşi Rahime Hanım (sa) ziyaretgahının yanında bulunan Hüseyniyede öğlen namazı esnasında ortaya çıktı. Sivil giyimli, kimliği belirsiz bir şahsın etrafa rastgele ateş açması üzerine çatışma çıktı. İkisi polis altı kişinin yaşamını yitirdiği olayda İlahiyatçı Tale Bağırov göz altına alındı.

Olayın ardından gerginliğin devam ettiği Narderan'da ilçe sakinleri İmam Hüseyin (as) Meydanı'nda toplanarak tepkilerini dile getirdi.

Protesto gösterileri sonrasında Narderan'da bazı kişilere elektrik verilmemesi de ilçede yaşayanların tepkisini çekti. İlçe halkı yaşanan kesintinin bilinçli olarak yapıldığını savunmasına karşı Elektrik idaresinden sorumlu Tanrıverdi Mustafayev yaptığı açıklamada elektrik borçlarından dolayı bazı abonelerin elektriklerinin kesildiğini iddia etti.

Emniyet güçlerinin gerçekleştirdi operasyonlarda yaralanan bir görgü tanığının ifadesinde ise polislerin orantısız güç kullandığı ve aralarında yaşanan olayları provake eden insanların bulunduğu belirtildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Azerbaycanlı bir Kafkasya uzman yaşanan olaylarla ilgili ON4HABER.COM sitesine yaptığı açıklamada olayların temelinde kirli hesapların oluğunu belirterek: "Unutmayalım ki Azerbaycan'da yakın zamanda Gülenciler tarafından Nahcıvan'da babasının heykeli dikilen istihbarat bakanı Eldar Mahmudov'un görevinden alınmasıyla birlikte 19 üst düzey bürokrat hapse atıldı. Hapislerle birlikte karanlık çetenin açığa çıkmasıyla, bazı odaklar harekete geçerek ülkedeki dindarları radikal örgüt gibi göstermeye başladı. Gülen'e bağlı televizyon kanalları ülkedeki dindarlara karşı propagandaya başlayıp İlahiyatçı Tale Bağırzade'yi IŞİD liderine benzetip devlet için tehlike resmi çizdi.

Ülkede anti demokratik işler, rüşvet ve IŞİD karşıtı bir lider olarak tanınan Tale Bağırzade üzerinden algı operasyonları ile gündem değiştirilmeye çalışılıyor. Amaç ülkeyi sarsacak son istihbarat bakanı olayını gündemden almak.

Anlaşılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in iki gün önceki "Azerbaycan'da iç güvenlik sorunu yok" sözleri karanlık odakların hoşuna gitmemiş olacak ki bir mesaj vermek istiyorlar." ifadelerine yer verdi.

 

on4haber

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler