06 Temmuz 2022 Çarşamba Saat:
20:21
09-02-2021
  

Azerbaycan'daki Şiîlik Aleyhi Programlar

Azerbaycan Cumhuriyeti televizyon kanallarında Şiîlik aleyhine yapılan propaganda çalışmalarına tepkiler..

Facebook da Paylaş

 

 

Acaba Azerbaycan’da dini değerleri yok etme peşinde olan birileri mi var?

 

Azerbaycan televizyon kanallarında yapılan, Azerbaycanlı dindar asker ve polisleri karşı olumsuz söylemler ve özellikle de Hüseyinci / Hüseyinî askerleri birliklerine casus olarak hitapta bulunmaları nedeniyle Azerbaycan’da bulunan dindar ve siyasi kesim bu Şiîlik aleyhine yaptıkları televizyon programlarına tepki gösterdiler.

 

Müslüman Birlik Hareketi Sözcüsü Hacı Elçin Kasımlı Azerbaycan Cumhuriyeti ordusunda bulunan Hüseyinci Güçleri’nin aleyhine yapılan bu küstahlığa karşı bir bildiri yayınladı. Kasımlı bildiride şunları kaydetti;

 

“Bunlar henüz Azerbaycan halkının kahır çoğunluğunun Müslüman olduğunu anlamış değiller. Savaşa katılan ve özellikle kahramanca savaşan kimselerin büyük çoğunluğu Müslüman evlatlarıdır. Bugün şehit aileleri kendi çocuklarının şehit olduklarını hatırlatarak birbirlerini teselli ediyorlar. 44 günlük savaş süresi içerisinde ön saflarda savaşan askerler tanınmamak için kendi isimlerini askeri üniformalarının üzerinden silerek yerine ‘Ya Hüseyin!’ yazıyorlardı. Birçokları tekbir getirerek düşmanı geri püskürttüler ve yine savaşta cesaretlerinden dolayı madalyalar aldılar.”

 

Müslüman Birlik Hareketi Sözcüsü Elçin Kasımlı bunlara ek olarak şunları dile getirdi;

 

“Şah İsmail gibi bir şahsiyet de Hüseyinci idi. Kadim bir geçmişi olan bir milletin tarihini bozup saptırmak ve gençlere inançsızlığı aşılamak düşmanın ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değildir. Bugün Azerbaycan milletinin tabanını oluşturanlar arasında Hüseyincilerin önemli bir yeri vardır ve onları farklı bir gözle görmek insafsızlıktır. Hiç şüphe yok ki bu Hüseynî yiğitler bu milletin ve bu vatanın başını dik tutmasını sağladı. Tarih boyunca bu böyleydi ve böyle de olacaktır. Sizler de dönüp önce kendinize bakmalısınız. Sizler bu milletin istikbali için yanlış şeylere alet oluyorsunuz. Kendilerini Müslüman olarak adlandırmaktan utanan ve İslamî hüviyeti inkâr eden, tekbir ve kelimeyi şahadetin dahi farkını bilmeyenler kimlerdir?

 

İslam’da şehitliğin sembolü İmam Hüseyin’dir. Şehadet mektebinin kurucusu odur. İmam Hüseyin’i (as) kabul ederek ancak bu cesur insanlara şehit diyebiliriz. Hz. Hüseyin’i inkâr ederek bu şehitleri de inkâr etmiş oluyorsunuz. İnsanların sizin gerçek yüzünüzü tanımasını istemiyorsanız, size yapılacak en iyi tavsiyemiz; ‘Konuşmayın ve Sessiz Olun!’ Sessiz olun ki en azından yabancılara yapmak istediğiniz yardım sadece içinizde kalsın ve belli olmasın. Bu milletin kahır çoğunluğu Hüseynîdir ve siz bunu kabul etseniz de etmeseniz de bu böyledir.”

 

1997 senesinde Azerbaycan’ın devlet desteğiyle yayın hayatına başlayan Space TV’de geçtiğimiz hafta yayınlanan bir siyaset programına konuk olan Cemşid adında haddini bilmez siyasi bir analizcinin Hüseyinci askerler aleyhine yaptığı konuşmalar ise başkent Bakü yakınlarında bulunan Ümmet Camiî İmamı Hacı Şahadet Haydarov tarafından sert bir dille eleştirildi. Haydarov konuyla ilgili şunları söyledi;

 

“Böylesi kendini bilmez, küstah insanları televizyon kanallarına çıkaran kimselerin bu konulara oldukça dikkat etmesi gerekir. Bu zevat halkın dini inançlarının aleyhine mesnetsiz bir şekilde konuşuyorlar. Hakaret ederek ve ölçüsüzce eleştirilerle bu millete hakaret ediyorlar.

Cemşid gibi kimseler o denli zırvalamaktalar ki İmam Hüseyin’e (as), mezhebe ve dine saygısızlık etmekten kaçınmıyorlar bile. Bu halkın neredeyse %80’i siz saklasanız da Müslümandır ve Şiî’dir. Bu ülkede Ehl-i Sünnet kardeşlerimiz de yaşamaktadır. Tarih boyunca bu topraklar üzerinde Şiî ve Sünnî birlikte birçok ülkede olmadığı gibi kardeşçe yaşamaktadırlar.”

 

Hacı Şahadet Haydarov sözlerinin devamında şunları söyledi:

 

“Bu toprakları özgürlüğe kavuşturan güçlerin büyük çoğunluğu şehadet ve İmam Hüseyin (as) mektebini tanıyan kimselerdir. Bu inanca sahip olan kimselerin kendi kanlarını ortaya koyarak ve şehitliği kabul ederek, uzun yıllardan sonra Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını düşman işgalinden kurtarıp özgürlüğüne kavuşturabileceklerini ispat ettiler. Peki, bu savaşta sizin çocuklarınız neredeydi? Bari bir tanesini gösterebilseydiniz! İmam Hüseyin’in takipçileri şehit olmakla sonlarının gelmediğini, tam tersine ebediyete kavuşacaklarını biliyorlar.”

 

Hacı Şahadet Haydarov muhaliflere seslenerek Azerbaycan Cumhuriyeti’nde Hz. Hüseyin’in isminin anılması hakkında şunları söyledi:

 

“İmam Hüseyin’in isminin anılması sizin için neden bu kadar rahatsız edici bir konu? Sizi yaralayan şey nedir? Her ‘Ya Hüseyin! diyen İran’a mı hizmet ediyor? İmam Hüseyin yalnızca İran’a mı ait? İran’da İmam Hüseyin âşıkları olduğu gibi, Azerbaycan halkının kahır çoğunluğu da İmam Hüseyin aşığıdır. Ve yüzdelik rakamlara baktığında Azerbaycan dünyada birinci sırada yer almaktadır. Hz. Hüseyin âşıkları Türkiye’de de vardır ve hiç şüpheniz olmasın dünyanın her yerinde de bunları bulabilirsiniz.

 

Sizin derdiniz İran İslam Cumhuriyeti’nden başka bir şey değil. İmam Hüseyin’in ismini dile getiren herkes İran’a hizmet ediyorsa; öyleyse ülkemizin şirket ve fabrikaları da İran’a hizmet ediyor demektir. Öte yandan özgürlüğüne kavuşturulmuş bölgelerin yeniden imarı konusunda bizim firmalarımız İran firmaları ile çalışmak için belki de yüzlerce anlaşmaya imza attılar. İki ülke arasında imar ve planlama konusunda anlaşmalarımız var. Devlet büyüklerimiz görüşmeler yapıyorlar. İran’la irtibatta olmak İran’a çalışmak anlamına geliyorsa bu şahıslara da sanırım vatan haini demeniz gerekir!”

 

Hacı Şahadet Haydarov konuşmasını şu cümlelerle sona erdirdi:

 

“Aşura programları, camiler ve diğer ibadet mekânlarımız bizim mezhebî adetlerimizle iç içedir ve herkes çok iyi bilir ki bu oldukça kadim tarihlere kadar dayanmaktadır. Bazı makam sevdalıları ve düne kadar devlet aleyhine konuşan kimseler, durumun değiştiğini görünce ve artık hükümet aleyhine konuşursa gereken cevabı alacağını anlayınca, bu şekilde milletin inançları aleyhine cephe aldılar. Bunlar midelerinin köleleri olup, şahsiyet ve insanlıktan kendilerini soyutladılar. Bundan dolayı televizyon kanallarına çıkarak bu şekilde konuşuyorlar. Peki, bu televizyon kanallarını denetleyenler kimlerdir? Son haftalarda şehit ailelerinin televizyon yöneticilerine neler söylediklerini gördünüz.”*

 

* Şehit ailelerinin itirazlarına işaret ederek, Hazar televizyon kanalı başkanı Murat Dadaşov’a yaptığı saygısızlıktan dolayı Azerbaycan Cumhuriyeti halkının özellikle şehit ailelerini yaraladığını bildirmiştir.

 

 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler