08 Temmuz 2020 Çarşamba Saat:
15:05
14-12-2015
  

Azerbaycan'ın Dindar Halkından İsteğim

Uyanmanın ve gerçek tehditleri tanımanın zamanı gelmedi mi...

Facebook da Paylaş


Ayetullah Mekarim Şirazi, Azerbaycan başta olmak üzere Müslüman ülkelerde yaşanan olayları eleştirdiği bir bildiri yayımladı. Bildiride şu ifadelere yer verildi;

"Son günlerde Azerbaycan Cumhuriyeti gibi komşu Müslüman ülkelerde halk ve güvenlik güçlerinin arasında çıkan çatışmalarda onlarca Şia'nın öldürüldüğü, çok sayıda insanın tutuklandığı ve yaralandığı haberleri gelmeye başladı.

Ben, Azerbaycan'ın devlet ve dini yetkilileri ile yaptığım görüşmelerde ve bu makamlara gönderdiğim mesajlarda özellikle komşularımız olan ülkelerdeki istikrar, güvenlik ve refahın bizim arzumuz olduğunu vurguladım.

Şer'i vazifemiz gereği Azerbaycan hükümetine insanların inançlarına daha çok saygı göstermeleri ve insanların dini haklarına yasal çerçevede yaklaşmaları konusunda tavsiyede bulunuyoruz. Çünkü başörtüsü, namaz, Muharrem ayı merasimleri gibi konularda yapılacak kısıtlamalar itirazların artmasına hatta çatışma ve istikrarsızlığa dönüşmesine sebep olabilir.

Azerbaycan'ın dindar halkından isteğim ise İslami ve makul taleplerini düşmana bahane vermemek için  kanunlar çerçevesinde ve yasal yollarla aramalarıdır."

Bildirinin bir bölümünde Ortadoğu olaylarına da değinen Ayetullah Mekarim Şirazi;

 

"Bugün, Siyonistler ve radikal terör grupları gibi çifte tehlikeyle karşı karşıya olan bölgedeki ülkelerin bu tehditlerle başa çıkmak için bütün güçlerini harcaması gerekir. Amerika başkan adayının hiç bir ayrım yapmaksızın Müslümanların tamamını Amerika için tehlike olarak tanıttığı ve Ortaçağ sloganlarını dile getirdiği sözlerine şahit olmadık mı? Uyanmanın ve gerçek tehditleri tanımanın zamanı gelmedi mi? Güçlerimizi birleştirmenin zamanı gelmedi mi?" dedi.

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler