23 Eylül 2020 Çarşamba Saat:
09:33
04-08-2015
  

Azerbaycanlı Alimlerden Hükümete Tepki!

Şeyhaliyev, Arabistan'ın Bakü'ye baskı uygulaması sonucu serbest bırakılmıştır...

Facebook da Paylaş 

Azerbaycan'da Vahabilik akımının önde gelen isimlerinden birisi olan Sohrab Şeyhaliyev, Azerbaycan hükümeti tarafından serbest bırakıldı.


Konuyla ilgili açıklama yapan Azerbaycan âlimlerinden Seyit Elman Ağayev 'Vahabilik, Arabistan'dan bütün dünyaya ihraç edilen ve tüm İslamî mezheplerinin tekfir ettiği bir akımdır' ifadelerini kullandı.


Ağayev sözlerine şöyle devam etti:


"Azerbaycan'da İslam'ın asil değerlerini tebliğ eden din âlimleri haksız suçlamalarla hapis cezasına çarptırılırken, bir Vahabinin serbest bırakılması, Vahabi düşüncesinin hükümet içerisinde bazı çevrelerce desteklendiğini gösteriyor. Çünkü suçu ispat edilen böyle bir insanın hükümetin desteği olmaksızın hapisten çıkması mümkün değildir."


Yaşanan son gelişmeler hakkında açıklamalarda âlimlerden bir diğeri ise Ferhat Mirza. 'Bu olayda Vahabilik inancının beşiği olan Arabistan ile Aliyev yönetimi arasındaki ilişkileri incelemek gerekir' diyen Mirza;


"Sohrab Şeyhaliyev, Suudi Arabistan'ın Bakü'ye baskı uygulaması sonucu serbest bırakılmıştır. Azerbaycan'da Vahabi akımının yayılması, Bakü yönetiminin desteğiyledir" dedi.


Vahabilik akımının Azerbaycan'daki liderlerinden Şeyh Aliyev, Kasım ayında ve evinde silah ve patlayıcı madde bulunmasının ardından tutuklanmıştı. Sohrab Şeyhaliyev, Azerbaycan'da Vahabilik inancının propagandasını yapan ve Arabistan’da eğitim alan Kamet Süleymanov'la yakınlığı ile biliniyor. Şeyh Aliyev'in evinden yapılan aramalarda üç el bombası, 48 adet mermi, altı adet patlayıcı madde fünyesi, güvenlik amaçlı kullanılan dürbünlerin hafıza kartı ve 500 kadar yasak kitap ele geçirilmişti.


Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler