17 Şubat 2020 Pazartesi Saat:
16:27
01-11-2018
  

Azerbaycanlı Tutuklular Konusu Amerika ve İsrail'in İşi

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin Erdebil temsilcisi aynı zamanda Erdebil Cuma imamı olan Ayetullah Seyyid Hasan Amili Cuma hutbesinde Azerbaycan’da uzun süredir hapis yatan İslam âlimleri konusuna değindi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin Erdebil temsilcisi aynı zamanda Erdebil Cuma imamı olan Ayetullah Seyyid Hasan Amili Cuma hutbesinde Azerbaycan’da uzun süredir hapis yatan İslam âlimleri konusuna değindi:

 

“Azerbaycan Cumhuriyeti'nde İslam tutuklularının hepsi İsrail ve Amerika’nın emri ile tutuklanmışlardır. Azerbaycan hükümetine İslami gruplara karşı koymak için en büyük baskıyı yine onlar yapıyor.”

 

Ayetullah Amili cuma namazı hutbesinde bugünlerin “İslam Tutsakları ile Dayanışma Günü” olarak adlandırılması istedi ve sözlerine şöyle devam etti:

 

"Bizler İmam Musa ibn-i Cafer'in (as) yolundayız ve İslam Tutsakları ile Dayanışma Günü olarak adlandırmak istememizin sebebi de, İmam Musa ibn-i Cafer'in o bereketli ömrünün çoğunun zindanlarda geçmesidir.

 

Müslüman ülkelerde seküler İslam’ı değil, halis Muhammedi (saa) İslam’ı konuşan kişiler asılsız bahanelerle tutuklanıyor ve hapse atılıyor. Azerbaycan'da ilim adamları ve büyük şahsiyetler hapsedildi. Azerbaycan'daki tüm İslami mahkûmlar İsrail ve Amerikan esirleridir. Biz onları Azerbaycan Cumhuriyeti mahkûmları olarak görmüyoruz. Onlar Siyonist Rejim ve Amerikan’ın tutsaklarıdır.

 

Azerbaycan Hükümeti ayık Müslümanlara karşı hareket etsin diye Amerika ve Siyonist Rejim şiddetli baskılar yapıyor; eğer verilen emire de uymazlarsa, insan hakları ile tehdit ediyorlar ve Azerbaycan Cumhuriyeti'ni Amerikan vatandaşları için en korkulu ülkelerden birisi olarak tanıtacaklarından bahsediyorlar. Onlara şu soruyu soruyoruz: Azerbaycan'da şu ana kadar hangi Amerikalı öldürüldü, hatta hangisi tehdit edildi? Bu yapılanlar yalnızca İslami kesimi sindirmek içindir. Şimdiye kadar BM'de Karabağ'ın işgali ile ilgili Azerbaycan'ın lehine ve Ermenistan'ın aleyhine 4 karar kabul edildi. Ama Amerika bu kararların uygulanmasına engel oldu ve bu meseleyi Azerbaycan devletine şantaj yapmak için kullanıyor. Hatta daha da ileri gidilip suçsuz yere hapsedilenlerden bazıları Siyonist Rejim istihbaratı yetkililerince sorguya çekilmiş ve işkence edilmiştir."

 

Ayetullah Seyyid Hasan Amili sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı:

 

“Amerika ve Siyonist Rejim’in bizim yanı başımızda böyle bir nüfuza sahip olması ve günbegün güç gösterisinde bulunması biz Müslümanlar için büyük bir ardır.”

 

Ayetullah Amili hutbesinin sonunda İslami tutuklular için dua ederek şöyle dedi:

 

“Mennân ismi ile kendisinden isteyene karşılıksız veren yüce Allah’tan, kendi özel inayeti ile bu azizlerin özgürlüğü içim ortam yaramasını istiyoruz.”

 

Ehlader HABER

 

  

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler