05 Mart 2021 Cuma Saat:
22:37
08-02-2013
  

Bahreyn'de Halk Vazgeçmiyor

Bahreyn'İn kuzeyinde halk, ikiyüz yıldır iktidarda olan El Halifa ailesinin rejimine karşı pek çok köyde gösteriler düzenliyor.

Facebook da Paylaş 

çarşamba günü, Bahreyn'in kuzeydoğusundaki Sitra, kuzeybatıdaki Diraz ve kuzeyde bulunan Nuwaidrat köylerinde gösteriler düzenleyen halk, rejim karşıtı sloganlar attılar.

10 şubat'ta yapılması planlanan ulusal müzakereler öncesinde yapılan eylemlerde, güvenlik güçlerinin geniş çaplı operasyonlarına karşı, göstericiler isyanlarında kararlı olacaklarını ifade ediyorlar. Bahreyn'deki ayaklanmanın ikinci yıldönümü olan 14 şubat'a kadar, eylemlerin devam edeceği belirtiliyor.

Eylemlerin başladığı gün, Bahreyn'deki ana muhalefet bloğunu oluşturan Al-Wefaq Ulusal İslam Birliği, ülkede devam eden krizi çözmek adına, farklı ulusal grupların temsil edildiği bir geçiş hükümetinin kurulması için çağrıda bulunmuştu. Ana muhalefet aynı zamanda muhaliflere karşı devam eden baskıların ve medya kampanyalarının sona ermesi talebinde de bulunuyor.

Yapılması planlanan görüşmelere rejim yanlısı grupları temsilen 8, muhalifleri temsilen 6 kişinin katılacak olmasına rağmen, muhalifler görüşmelerin içeriğinden ve etkinliğinden şüphe duyduklarını belirtiyorlar.

Bahreyn'deki halk ayaklanması 2011 yılının şubat ayında başlamıştı. Bahreyn hükümetinden gelen bir istek üzerine Suudi rejimi ve Birleşik Arap Emirlikleri gösterileri bastırmak için askeri kuvvet göndermişti, yüzlerce Bahreynli çatışmalarda öldürülmüş, güvenlik güçleri doktorları ve hemşireleri dahi tutuklamıştı.


 

(soL -Dış Haberler)

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler