03 Aralık 2020 Perşembe Saat:
19:47
26-07-2016
  

Bahreyn'de İkinci Bir Kerbela Yaşanmamalı

Bahreyn’de çeşitli parti ve hareketler, 29 Temmuz Cuma günü Bahreyn Şiileriyle uluslararası dayanışma günü düzenlenmesi çağrısında bulundular.

Facebook da Paylaş

Tesnim haber ajansının haberine göre, Bahreyn’de çeşitli parti ve hareketler, Bahreyn’de Al-i Halife’nin ülkedeki Şiilere yönelik baskılarını arttırmasıyla birlikte; İslam ülkelerindeki tüm yetkililerden, dini mercilerden, kurum ve kuruluşlardan ve önemli şahsiyetlerden, ‘Bahreyn’in önde gelen âlimlerinden olan Şeyh İsa Kasım ve Şiilere karşı eylemleri durdurun’ sloganlarıyla harekete geçmelerini ya da en azından bir tepki göstermelerini istedi.

Bahreyn’deki çeşitli parti ve hareketler aynı zamanda 29 Temmuz’u ‘Bahreyn Şiileriyle Uluslararası Dayanışma Günü’ ilan ettiler.

Bu parti ve hareketler yayınladıkları bildiride, herkesin, seminer, basın toplantısı, protestolar ve mevcut tüm yollarla, Al-i Halife’nin Şiilere karşı yaptığı eylemleri kınamalarını istediler. Çünkü Al-i Halife’nin bu eylemlerinin Birleşmiş Milletler ilkelerine göre bir soykırım sayıldığını belirttiler.

Bahreyn’deki bu grupların yayınladığı bildiride, aynı zamanda Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin Al-i Halife Rejimine sağladıkları desteğe ve bu ülkenin, Şeyh İsa Kasım’ı vatandaşlıktan çıkarmak, O’nun yaşadığı bölgeyi ve evi kuşatmak ve aynı zamanda bu değerli din âlimine çirkin iftiralarda bulunmak, Şiilerin Cuma İmamı ve hatibi Şeyh Sangur’u izinsiz Cuma namazı kıldığı bahanesiyle tutuklamak ve El-Deraz bölgesinde Cuma namazı kılınmasını engellemek, İslami Vifak, İslami El-Taviyye Hareketi ve El-Risale Hareketi gibi Şiilerin büyük kültürel ve siyasi hareketlerini kapatarak onların mal varlığına el koymak gibi eylemlerine değinildi.

Bildiride aynı zamanda siyasi ve hukuki aktivistlerin tutuklanması ve yargılanması, bu kişilerden birçoğuna ülke dışına seyahat etme yasağı getirilmesi ve ülkede Şiilere karşı yapılan zulüm ve ayrımcılığa değinildi.

Bahreyn İslam Âlimleri Birliği Başkanı Mecit Meşal Salı günü, Bahreyn’in El-Deraz bölgesinde Şeyh İsa Kasım’ın evinin önünde toplanan halkın arasında yaptığı konuşmada şunları söyledi: Hükumet Bahreyn’de ikinci bir Kerbela’nın yaşanmasına neden olmamalıdır.

Bahreyn Rejimi, Bahreyn’deki Şiileri izzet ve zillet olmak üzere iki yol ayrımına getirmiştir ve zillet bizden uzaktır. Mümin halkın iki açık mesajı vardır. İlk mesaj, zalim rejim karşısında ezilen halkın mesajıdır ve ikinci mesaj da fedakârlık ve özveriye hazır oldukları mesajıdır.

Rejim, Bahreyn’de Kerbela’yı tekrar etmemeli ve Bahreyn’in mümin halkını sınamamalıdır. Bahreyn halkı dini ve kutsalları yolunda canını feda etmeye hazırdır. Onurlu bir mümin asla zilleti kabul etmez ve dinin yağmalanmasına izin vermez. Biz Kerbela’nın, Hüseyin’in ve Kerbela’da canlarını feda edenlerin (as) evlatlarıyız.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler