24 Mayıs 2019 Cuma Saat:
10:12
08-03-2018
  

Bakara Suresi ve Faziletleri

Bu sure, içerisinde barındırdığı ibretli kıssalar dışında; İnsan psikolojisine de tesir eder...

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Bakara suresi Medine’de inmiş olan ilk sure olma özelliğini taşır. 286 ayet-i kerimeden oluşur ve Kur'an-ı Kerim'in en uzun suresidir.

 

Peygamber Efendimiz (saa) Bakara Suresi için Kur'an'ın otağı, çadırı olarak söylemde bulunmuştur. İçerisinde Âyete'l Kürsî ve Amene'r-Rasul gibi fazileti çok yüksek sureler barındırır. 

 

Konuyla ilgili detaylı bilgi için bkz: https://www.ayetelkursiduasi.com/amenerrasulu-duasi-oku.html

 

Surenin genel konusu ele alındığında Allah-u Teala’nın bütün insanlara Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (saa) ile gönderilmiş olan kitaba inanmaya davet edip, şüphe duyanları ise Kur'an-ı Kerim'e benzer bir kitabı yapmalarını söylemektedir.

 

Kur'an'ın en uzun suresi olduğundan ötürü içerisinde çok önemli bilgiler yer almaktadır. Bunlardan bazıları Hz. Adem’in Şeytan ile girdiği uğraş ve onun dünyadaki halifeliği işlendiği gibi, Allah yolunda öldürülenlere 'Ölüler' denmeyeceği; onların gerçek diriler olduğu, Haksız yere insan öldürmenin ve vasiyetin hükümlerini beyan etmeye, insanların tüketmesi gereken helal ve haram yiyecekleri, oruç, hac, cihat gibi hükümleri, aile kavramları, sadaka, borç alıp-verme, iş ile ilgili konular, faizin haram olduğu şeklinde dünya ve ahiret hayatını yakından ilgilendiren konular hakkında insanoğluna öğütler ve nasihatlar içermektedir.

 

Bakara Suresinin Rivayet Edilen Faziletleri

 

163’ncü ayetinin İsm-i A’zam olduğu rivayet edilir. 164’ncü ayeti okuyup da manasını düşünmek çok faziletlidir.

 

Âyete'l Kürsî'yi (255’nci ayet) okumak çok faziletlidir.

 

İlk 5 ayetini (Elif, Lam, Mim) okumaya devam etmek zihin açıklığına vesiledir. Son iki ayetini (Amene’r-Rasul), yatsı namazından sonra okumanın gece ibadeti için yeterli olacağı rivayet edilir.

 

Geceleyin Bakara ile Al-i İmran suresini okuyan Huzur-u İlahide, taatle meşgul olmuş gibi sevab kazanır. Devamlı okumayı alışkanlık eden kimseye Büyü, Sihir tesir etmez,  Şeytan yaklaşamaz.

 

Süreki okuyan kişinin rızkı artar, parası bereketlenir. Ruhsal anlamda sorun yaşayan kişiler için (1, 2, 3, 4, 255, 258, 257, 284, 285 ve 286’ncı ) ayet-i kerimelerin okunması durumunda, Allahu Teala’nın yardımı ile kişi rahata erer ve şifa bulur.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler