20 Nisan 2021 Salı Saat:
20:27
17-10-2017
  

Barzani Tepetaklak Oldu!

Irak'ın kuzeyinde Kerkük, Sincar ve Mahmur'un kontrolünün Bağdat yönetimine geçmesiyle, mevcut harita değişti.

Facebook da Paylaş

 

 

Kerkük'ü dün Barzani yönetiminden geri alan Irak ordusu ve Haşd-i Şa'bi, bu kez Peşmergelerin kaçtığı Ezidi kenti Sincar ve Musul'un güneyindeki Mahmur'da kontrolü sağladı. Irak ordusu, Kerkük'te Peşmergenin terk ettiği Bay Hasan ve Havana petrol sahalarını da kontrolüne aldı.

 

Irak'ın kuzeyinde Kerkük, Sincar ve Mahmur'un kontrolünün Bağdat Yönetimine geçmesiyle, mevcut harita değişti. Yeni haritada IKBY'nin kaybettiği noktalar görülüyor. Yaşanan bu gelişmelerden önce arkasında Amerika ve İsrail'in duracağını sanan Mesud Barzani'nin yeni planlar yapacağı ifade ediliyor.


Kerkük'teki çatışmaları fırsat bilen IŞİD teröristleri, kentin batısındaki iki köyü işgal etti. Teröristlerin Havice'den kaçan militanlar olduğu açıklandı.

 

Irak'ın kuzeyinde art arda olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. 25 Eylül'de gerçekleşen tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından tüm çağrılara kulak tıkayan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani, bu sabah çok ağır iki darbe daha yedi. Uzun süredir Barzani kontrolündeki Musul'un batı ilçesi Sincar, çatışma yaşanmadan Irak Ordusu  tarafından geri alındı. Hemen ardından terör örgütü PKK'lıların yuvalandığı Mahmur ve çevresi de Peşmergenin kontrolünden çıktı. 

 

 

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika----barzani-tepetaklak-oldu--harita-bir-gunde-degisti-2538457/son-dakika-dunya/SonDakikaGaleri/17.10.2017/2538457/default.htm?PAGE=1

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler