25 Ekim 2020 Pazar Saat:
15:58
18-07-2014
  

Başbakan Mezhep İle Mezhepçiliği Karıştırıyor

Ehlader Başkanı Hasan Kanaatlı Zeytinburnu İmam Cafer Sadık Camii’nde Başbakan’a seslendi...

Facebook da Paylaş

 
18.07.2013 Cuma günü Ehlibeyt Âlimleri Derneği Başkanı Hasan Kanaatlı Zeytinburnu İmam Cafer Sadık Camii'nde verdiği Cuma hutbesinde Başbakan'a cevap verdi.

Kanaatlı'nın konuşmasının satır başları şöyle;

   BAŞBAKAN MEZHEP İLE MEZHEPÇİLİĞİ KARIŞTIRIYOR

     "Biz esasen mezhebi kabul etmiyoruz. Bize göre mezhep diye ilahi kaynaklarda geçen bir şey yoktur. Sadece din vardır. Kuran'ın, Sünnetin davet ettiği yol din yoludur, mezhep yolu değil. Fakat Hz. Peygamber'den (s.a.a) sonra bazı insanlar farklı yollar tuttular. İşte bu yollar mezhep diye anıldı ve dini hayatın bir parçası haline geldi. Evet, mezhep maalesef bir gerçeğimiz oldu. Ama mezhep ayrı bir şeydir, mezhepçilik ayrı bir şeydir. Başbakan bu ikisini karıştırıyor. Diyor ki, "Şiiler neden Ömer isminden rahatsız oluyorlar?" Şunu açıkça söyleyeyim ki, bizim Ömer'in ne adıyla ne de şahsıyla bir sorunumuz yoktur. Ömer bir halifedir, hilafet ekolünün kurucusu ve de icra edicisidir. Ama bizde hilafet değil, imamet vardır, bize göre "imamet" (velayet)  haktır. Eğer biz hak olduğunu kabul ettiğimiz imamet ve velayete rağmen, hilafet ekolünün kurucusu ve icracısı olan halifelerin isimlerini çocuklarımıza koyarsak bu hakikati inkâr etmiş olur ve kendimizle çelişiriz. Dolayısıyla Ömer, Bekir ya da Osman isimleriyle bizim bir sorunumuzun olduğunu söylemek doğru değildir. Buradaki amaç, mektebimizin ilkeleriyle çelişmemektir!

    Bir de şu gerçek var ki, mezhep ile mezhepçiliği karıştırmamak gerekir. Ömer adını çocuklarımıza koymamak mezhebi anlayışımızın bir gereğidir, mezhepçiliğin değil. Oysa mezhepçilik diğer bütün mezhepleri kendi mezhebi için feda etmektir. Mezhepçilik bu tür sözler söyleyerek diğer mezheplerin nefretini kazanmak, kendi mezhebinin mensuplarını ise diğer mezheplere karşı kışkırtmaktır."


IŞİD LİDERİ'NİN ADI "EBU BEKİR" DE NE OLDU

   Başbakan Şia’daki bazı grupların Ömer isminden rahatsızlık duyduğundan bahsediyor. Acaba Şiiler Ömer ismini çocuklarına verdiklerinde sorun çözülecek mi? Ortadoğu'daki bütün bu fitneler bitecek mi? Oysa biz görüyoruz ki Ort doğu'da en vahşice cinayetleri işleyenler Ömer, Ebu Bekir adını taşıyan IŞİD terör örgütü mensuplarıdır. Biliyorsunuz IŞİD terör grubunun liderinin adı Ebu Bekir (el Bağdadi)'dir. Yani bunlar Ömer, Ebu Bekir ismini koydular da ne oldu? Adil mi oldular? Nitekim Irak'ın eski diktatör lideri "Saddam Hüseyin", "Hüseyin" adını almakla adil mi oldu? Her Ali ismini taşıyan "Ali" mi olur !?

Hatırlanacağı üzere Başbakan Erdoğan 17.07.2014 Perşembe günü Dolmabahçe Sarayı'ndaki İslam Âlimler Toplantısı'nda yaptığı konuşmada Şiiler hakkında "Ömer adını duyunca isyan edenlere sesleniyorum. Şii'nin bir kısım grubuna sesleniyorum. Niçin Ömer adını duyunca rahatsız oluyorsunuz?" demiş daha sonra ise mezhepçilik yapmadıklarını, yapamayacaklarını iddia etmişti.


 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • Fazıl Agiş   19-07-2014 04:47

    Başbakan, mezhepçilik, millette ayırımcılık yapan uzun konuşmalarından da rahatsız oluyorum.

Kategorideki Diğer Haberler