26 Mart 2019 Salı Saat:
12:48
10-07-2017
  

Batı'nın Utanç Veren Tarihi + FOTO

Batı Dünyası kendi tarihiyle varsın övüne dursun, lakin utanılacak bir tarihe sahip olduklarının kendileri de çok iyi farkındalar.

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Başta İngilizler ve İspanyollar olmak üzere Yaşlı Kıta Avrupa'da devletlerin, iktisadi ve askeri bir güç olmak üzere geçmiş dönemlerde kararsız ve sınırlı olan sömürgecilik girişimleri 1800'lü yılların son çeyreğinde gerçek hızına ulaşmıştı.

 

Sömürgecilik ve himaye siyasetinin, büyük batılı devletlerin temel siyasi niteliğini kazandığı bu yıllarda, Afrika, Madagaskar, Güneydoğu Asya ve Pasifik adaları, sömürgeci fatihleri özellikle cezbeden topraklar oldu.

 

Tarih bu kadar kısa bir süre içinde bu kadar çok keşif yapıldığına hiç şahit olmamıştı. Afrika’nın içleri, Hint Okyanusu ve Pasifik adaları, Sibirya içleri ve Orta Asya ve Kuzey Kutbu dünyaya açıldı. Birden sanki yeryüzü küçülmüş gibi oldu. Hükümetler bu bakir toprakları değerlendirme hırsına kapıldı.

 

İşte bu şekilde sözde medeniyet temsilcileri Sömürgeler Çağı'nı kanlı bir şekilde başlattı. Aşağıda yer alan kareler, 1880 ve sonrasını bizlere net bir şekilde göstermektedir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler