21 Ocak 2021 Perşembe Saat:
20:33
13-12-2014
  

Batı Şeria ve Kudüs'te Tansiyon Yükseldi

Filistinli bakanın öldürülmesine tepki gösteren Filistinlilere sert müdahalede...

Facebook da Paylaş


 

Ömrünün 13 yılını İsrail ve ABD hapishanelerinde geçiren, 1982'de İsrail'de müebbet hapse mahkum edilen ve 1985 yılındaki tutuklu ve esir takasında özgürlüğüne kavuşan Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn'ın İsrail akerleri tarafından öldürülmesinin ardından Batı Şeria ve Kudüs'te çatışmalar yeniden şiddetlendi.

Onlarca Filistinli genç Cuma namazından sonra Kudüs Kalendya askeri güvenlik noktasında İsrail askerleri ile çatışma yaşadı. İsrail askerlerinin gaz bombası ile müdahalesine Filistinli göstericiler taşla karşılık verdiler.

Filistin yönetimi, İsrail’in iki gün önce talep ettiği güvenlik toplantısını reddetti. Filistin yönetiminin 14 Aralık'a kadar ertelediği toplantının erteleme nedeni ise Ziyad Ebu Ayn'ın taziye günlerinin bitmesi ve İsrail'e karşı alınacak yaptırım karararları ile ilgili istişare toplantıları.

Öte yandan İsrail güvenlik güçleri, Hamas'ın 27. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle El Halil kentinde miting düzenleneceği yeri de bastı. Edinilen bilgilere göre İsrail askerleri El Halil Kentinde güvenlik önlemlerini arttırarak bir camiyi kuşatma altına aldı.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Filistin yönetiminin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne katılma sürecini hızlandırmasını istedi. FHKC, Filistin halkını protesto ve tepki göstermeye çağırdı.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler