12 Ağustos 2020 Çarşamba Saat:
04:09
05-10-2015
  

Berlin'de Gadir-i Hum Kutlaması

Berlin İmam Cafer Sadık (a.s) Camiinde Gadir-i Hum Kutlamaları yapıldı.

Facebook da Paylaş

 

Berlin İmam Cafer Sadık Camii'nde Gadir-i Hum Kutlamaları yapıldı. Yapılan kutlamada Şeyh Kerim Uçar tüm müslümanların ve özelde Ehlibeyt dostlarının bayramını tebrik ederek şöyle konuştu;

 

"Hiç şüphesiz Gadir-i Hum bayramı, Ehlibeyt ve dostlarının en büyük bayramlarındandır. Bu günü fırsat bilip masum imamlar özellikle zamanımızın imamı Hz.Mehdi'yle (a.s) biati tazeleme günü olduğunu unutmamalıyız.


İnsanlık Galü Bela'da Allah'a verdiği sözle birlikte peygamberler ve vasilerine itaat edip şeytan ve zalimlerden uzak durma sözü vermiştir. Bu ahitte baki kalanlar mümin, çiğneyenler ise münafık ve zalim olmuşlardır. Peygamberler tarih boyunca kendilerinden sonra vasiler ve halifeler atayarak bu ahit ve sözü hatırlatmışlardır.


'Kim Peygambere itaat ederse, Allah'a itaat etmiş olur' (Nisa-80)


Bu ahit ve söz Peygamberlerin vefatıyla kesilmemiş, vasileri tarafından devam ettirilmiştir. Bu Ahiti son peygamber Hz Muhammed'in Gadir Hum da tekrar hatırlattığını görmekteyiz.


Hiç şüphesiz Resulullah’tan sonra yeryüzünün en yüce şahsiyeti Hz Ali’dir. Gadir Hum, insanı kâmilin imamet ve hilafete atandığı bir gündür. Beni İsrail Peygamberleri kendilerinden sonra halife olarak atadıkları günü ümmetlerine bayram olarak ilan ediyorlardı.


Gadir Hum da, son peygamber vasisini atandığı gününü ümmetine bayram ilan etmiştir. Gadir Hum basit bir hükümet ve yöneticiliğe atama günü değildir. Belki Gadir Hum, Kâfirlerin ve müşriklerin ümidinin kırılıp yıkıldığı gündür. Çünkü onlar o güne kadar bir ümit ve beklenti içindeydiler. Sanıyorlardı ki Muhammed’le birlikte şeriat ve dinide son bulacak. 


Bundan dolayı gerek olsa ki Uhut savaşında Muhammed öldürüldü sesleriyle birlikte savaş meydanını terk edildi. Yüce Allah o gün onların ümit ve arzularını şu ayetle kırdı. 


'Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce nice peygamberler geldi geçti. Ölürse yahut öldürülürse gerisin-geriye mi döneceksiniz?' (Al-i İmran-144)


O gün son Peygamberin Hz Ali'nin elinden tutu demesiyle münafıklar ve kâfirlerin son ümit ve arzuları da kırılmış oldu.


'Bugün kâfirler sizi dininizden döndüremedikleri için yeise kapıldılar.' (Maide-3)


Dini koruyucusu ve savunucusu Peygamberler onlardan sonrada vasileri ve halifeleri olmuştur. Son  kitap ve dininde koruyucusu Hz Muhammed ve ondan sonra vasisi Hz Ali olmuştur.


Bugün sizin dininizi kemale erdirdim. Vilayet ve imametsiz bir din eksik ve noksandır. Gadir Hum nimetin tamamlandığı ve Allah’ın hoşnut olduğu bir gündür.


Ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım. Sizin için din olarak İslâm'dan razı oldum."


Düzenlenen etkinliğin sonunda katılımcılara ikram edildi ve çocuklara bayramlık hediyeler verildi.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler