05 Temmuz 2022 Salı Saat:
12:56
18-05-2021
  

Beşşar Esad Dokuz Yıl Önce Söylemişti..

"Her İntifada Siyonist Rejim ile yapılan tüm işbirliği anlaşmalarını etkisiz hale getirecek ve tüm kurulan hayalleri çöpe atacaktır."

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Bilindiği üzere yaklaşık on gündür Filistin Direniş Cephesi ile Siyonist İşgal Rejimi arasında çatışmalar devam ediyor. Bu çatışmalarda Direniş Cephesi, hava savunma sistemi Demir Kubbe’ye rağmen Siyonist Rejimin saldırılarına karşı işgal topraklarına binlerce füze ve roket atmayı başardı.

 

Filistin’in tekrar dünya gündemine girmesinden sonra Arapça yayın yapan en-Neşre Gazetesi ise bundan yaklaşık 9 yıl önce Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın Filistin’le alakalı sözlerini gündeme taşıdı.

 

Gazetenin haberi şöyleydi; 2011 senesinde başlatılan Suriye'ye karşı küresel komplonun ardından henüz bir yıl geçmemişti ki bir dizi siyasi Arap yetkili ve bakanlar Esad’ın yanına gelmiş; Siyonist Rejim ile bir barış anlaşması imzaladığı ve Filistin konusunu siyasi ajandalarından çıkardığı takdirde Suriye’de yaşanan krize son vereceklerini söylemişlerdi. Öte yandan bahsi geçen Arap yetkili; ‘birçok ülke resmi ya da gayri resmi olarak İsrail ile ilişkilerini düzeltme yolunu tercih etmiştir.’ diyordu.

 

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ise bu heyete şu cevabı vermekteydi:

 

"Filistin konusu ve Filistinlilerin hakları benimle alakalı bir mesele değil bilakis bu Filistin halkının meselesidir. Benim vazifem ise işgalci İsrail’e karşı bu halkın haklı direniş ve mücadelesine destek olmaktır. Bu sayede Filistin halkı özgürlüğüne kavuşacak ve meşru haklarına ulaşacaklardır."

 

Konuşmasının devamında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad şunları söylemişti:

 

"Her Filistin İntifadası Siyonist Rejim ile yapılan tüm işbirliği anlaşmalarını etkisiz hale getirecek ve tüm kurulan hayalleri çöpe atacaktır."

 

22 Kasım 2020'den beri Suriye Dışişleri Bakanı olarak görev yapmakta olan Faysal Mikdad da bu görüşmeye dair şunları söylüyordu:

 

“Suriye Devleti her zaman Filistin halkının yanında olmuştur. Filistin’i koruma projesi eski devlet başkanımız Hafız Esad tarafından hayata geçirilmiş ve Beşşar Esad ile de sonuca ulaşacaktır.”

 

Haberin devamında ise Norveç'in başkenti Oslo'da 20 Ağustos 1993 tarihinde sonuçlanan, daha sonra resmen Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Başkanı Yaser Arafat ve Siyonist Rejim Başbakanı İzak Rabin tarafından 13 Eylül 1993 tarihinde Washington'da halka açık bir törenle imzalanan Oslo Anlaşması nüshalarının Hafız Esad’ın eline geçtiğinde verdiği tepki yer almakta.

 

Eski Suriye Devlet Başkan’ı Hafız Esad Oslo Anlaşması’nı eline alıp okumaya başlamış ve henüz ilk sayfa bitmeden anlaşmayı fırlatıp atmıştı. Hafız Esad daha sonra şunları söyler:

 

“Bu anlaşmanın ilk sayfasındaki tüm maddeler tek taraflıdır ve ayrı ayrı anlaşmalara gebedir. Üstüne üstlük bu şekli ile maddeler imzalandığı takdirde hiçbir geri dönüş yolunun olmadığı bellidir. Düşman İsrail’in Filistin halkının haklarına dair yer alan bu maddelerden hiçbirisine uymayacağına da adım gibi eminim.”

 

en-Neşre Gazetesi makalenin ilerleyen bölümlerinde Eylül 1978 senesinde Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ile İsrail Başbakanı Menahem Begin arasında, 12 gün süren gizli pazarlıkların ardından imzalanan ve yine Amerika’da açıklanan Camp David Sözleşmesinde de bahseder. Bu sözleşme ile ilk kez bir Arap ülkesi Siyonist Rejim'i resmen tanımış ve ele geçirdiği topraklar üzerindeki varlığını meşru olarak kabul ettirmiştir.

 

Gazete daha sonra 1994 yılında Ürdün Krallığı ile İşgal Rejim’i arasında imzalanan anlaşmanın ardından Suriye’nin İsrail karşısında tek başına bırakıldığını dile getirir.

 

2003 senesinde Amerika’nın Irak’ı topyekûn işgal etmesinin ardından zamanın Amerikan Dışişleri Bakanı Colin Powell bölgeye konuşlanmış ve hatta Suriye sınırlarına dayanmış Amerikan ordusuna güvenerek İsrail dosyası ile Beşşar Esad’la görüşmek için Şam’a gelmişti.

 

Colin Powell Esad’a şöyle demişti: ‘Sizler Suriye topraklarında varlıklarını sürdüren tüm Filistin direniş unsurlarını sınır dışı etmelisiniz. Bu bölgenin asayiş ve sulhu için elzemdir.’ Bu sözler üzerine sinirlenen Esad ise eliyle Powell’a susmasını işaret eder ve şunları söyler:

 

“Bakın Sayın Powell! Öncelikle Bağımsız Suriye topraklarında olduğunuzu asla unutmayın. Sizinle görüşmeyi kabul edişimiz misafirperverliğimizden ötürüdür. Sizinle görüşmeyi kabul ettik; sizin dayatacağınız anlaşmaları kabul edeceğimizi söylemedik. Kaldı ki sizler İşgal Rejimi’nin en büyük hamisisiniz. Suriye’nin dış politikası oldukça bellidir. Tüm baskılara göğüs germesini bilir ve mücadele de ederiz.”

 

Amerikan Dışişleri Bakanı Colin Powell ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad arasındaki görüşmenin kırılma noktası ise Esad’ın verdiği ve Powell’ın şok olduğu şu cevap olmuştu:

 

“Sayın Powell! Filistinli bu gruplar yalnızca Filistin’e dönmek istedikleri zaman Suriye’den çıkar giderler.”

 

en-Neşre Gazetesi makalenin sonunda şu cümleleri kurmaktaydı:

 

Suriye, Filistin Direniş Cephesi’ne verdiği desteklerden ötürü Arap-Amerikan-Batı küresel çeteleri ile 2011 senesinden bu yana savaş vermekte. Filistin Direniş Cephesi ve Hizbullah’a olan desteğini kestiği andan itibaren Suriye içerisinde yaşanan savaş da hemen sona erecektir.

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler