09 Ağustos 2022 Salı Saat:
08:01

Bi'set Yaşamın Esrarı

11-03-2021 09:53


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emsalsiz bir güzele, emsalsiz bir ferman verilmişti; “Ben güzel ahlakı tamamlayıp kemale erdirmek için gönderildim!” diyerek erdem, şefkat, sevgi, merhamet ve nice güzelliklerin ruhunda toplandığını bildirmişti.

 

Hidayet kapıları sonuna dek aralanmıştı o gün, müjdeli haber ile beşeriyete bayram hediye edilmişti. Yüceler yücesi Rabbimizin, insanlığı lütuflandırdığı, onurlandırdığı, en güzelini peygamberlik ile şereflendirmişti Meb’es günüdür bugün. Muştusu çağları aydınlatacak bir ikrar duyulmuştu kıtalar ötesine dek.

 

Bolluk ve bereket ile yeryüzünü bereketlendiren, yeniden uyanış ile hikmet pınarı çağlamaktaydı. Gülistanın kokusu Hira’dan yayıldı, ayet ayet süzüldü ruhlara ve hakikatin mihveri ses, sedaya bürünerek lisana geldi.

 

Ve artık Meftun olmuşlar çıkmalıydı meydana, tek tek dile gelip Bi`set ile ölü kalplerde diriliş yaşansın diye ‘Lebbeyk!’ demeliydi.

 

En karanlık yollar aydınlansın, simsiyah ruhlar beyaza bürünsün, kirli düşünceler aklansın, günah bataklığından ebedi saadete ulaşılsın diye, sınırsız nimet hazinelerinin içinde en mükemmelini, ‘Habibim’ dediği Hatemu’l Enbiya’yı göndermişti Rabbimiz.

 

İnsanlık yaşamının sırrı, gayesi, hedefi, kutsal olan bugünde toplanmış, Aşk hakikatinin incisini taşımıştı kalplere.

 

Adaletsizlik, zulüm ve fitnelerin içinde muazzam zor bir görevle görevlendirilmiş, ilahi vahyin aydınlığını mukaddes kalbiyle, diliyle, ruhuyla anlatmıştı. Nuranî bakışlarında bile acımasızlar, bağnazlıklar ve zorluklar karşısında Saadet öncüsü olduğunu göstermişti.

 

Ümmetim!.. diyerek hidayet için beşeriyetin elinden tutan, cehalet çukurundan çıkararak esaretten kurtaran Resul-i Kibriya (s.a.v), şükrü eda edilemeyecek kadar büyük bir nimettir bize.

 

“Güneşi sağ elime, ayı da sol elime verseler, Allah’a andolsun ki bu davayı galip getirinceye veya bu dava uğrunda helak oluncaya kadar davamı terk etmem” diyerek direnişin temelini sağlamlaştırmış ve Rahmanî sedaya uyanları tek bayrak altında toplamıştı.

 

Bis’et günü tam kırk yaşında nur yüzüne, nur dağında ilham edilmişti Peygamberlik.

 

Bis’et yeniden ayağa kalkma, yeniden yenilenme, rahmet uman kalplere, günahkâr bir dille yeniden temizlenme günüdür.

 

Yeniden uyanış, yeniden arınma için bireysel Bi’set zamanı gelmedi mi?

 

Bi’setin müjdesi ile ilahî hikmet nimetleriyle imanımızı, kalbimizi güçlendirerek Resul-i Kibriya’ya yaraşır ümmet olma zamanı gelmedi mi!

 

İlahî vaatler ile müjdelenmiş iken, Kevser nuruyla süslenme zamanı gelmedi mi!

 

Aşk sakisini kalbe mesken edip, vuslata erme vakti gelmedi mi!

 

Sabır, hoşgörü, ilmi ile izzet sahibi olma zamanı gelmedi mi!

 

Rengimiz, düşüncemiz, ne olursa olsun Sevgilinin etrafında toplanma zamanı gelmedi mi!

 

Kalbimize rücu edendir adın, o ad ile hayat bulandır insan.

 

İhlas ile ömür sermayesini lütfunla mihver edendir beşer. Kalbi ismin etrafında dönen, adın anılınca yek yürek olup, sevgin çemberinde pervane olanlara selam olsun.

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !