30 Mart 2020 Pazartesi Saat:
12:58
14-10-2016
  

Bilecik’te Afganistanlı Hüseyin Aşıkları

Afganistanlı Mülteciler "Her Yer Kerbela Her Gün Aşura!" Dediler

Facebook da Paylaş


Bundan yaklaşık 4 yıl önce Afganistan topraklarını terk etmek zorunda kalan Ehl-i Beyt dostlarını Türkiye’nin Bilecik şehrinde bulduk. Ülkelerinde olan savaş, emniyetsizlik ve diğer olumsuzluklardan dolayı iltica haklarını kullanarak Birleşmiş Milletler Komisyonuna başvurarak ülkelerinden iltica etmişlerdi. Birleşmiş Milletler ilk önce bu mazlum ve mağdur milleti Avrupa’nın çeşitli ülkelerine yerleştireceklerine dair sözler verirken kendilerini Türkiye’nin Bilecik şehrinde bulmuşlar. İşin tuhaf tarafı da Afganistanlı mültecilerin bu şehirden dışarı çıkma izinlerinin olmaması ve diğer bir yandan ise kendilerine çalışma izinlerinin verilmemesidir. Bu sorunların yanı sıra Birleşmiş Milletler tarafından kendilerine verilmesi taahhüt edilen maaşların ellerine ulaşmamasıdır.

Ehl-i Beyt dostları ve taraftarı olan bu mazlum ve mağdur millet Muharrem ayının gelmesiyle kendi aralarında toplanarak bir heyet teşkil etmişlerdir. Bu heyet vesilesi ile Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi makamlarına ulaşarak Hz. Hüseyin (a.s) ve Kerbela şehitleri için yas merasimleri düzenlemek adına izin istemişlerse de kendilerine olumlu bir cevap verilmemiştir. Hatta Bilecik Müftülüğü tarafından alaya alınarak yıllar önce ölen bir kişi için yas tutmanın anlamının olmadığını savunarak Afganlı mültecileri geri çevirmişlerdir. Fakat Afganlı mülteciler Hz. Hüseyin (a.s) ve Kerbela şehitlerini anmak için yas merasimlerini düzenlemekten vazgeçmemişlerdir. Bundan dolayı yine mültecilerden olan Devlet Beyin evini program yeri olarak belirlemiş ve tüm mültecileri programlara katılmaya davet etmişlerdir. Yaklaşık olarak 180 aileden oluşan bu mülteciler Devlet Beyin evinde yas merasimlerine katılarak Hz. Hüseyin (a.s) ve ashabına olan bağlılıklarını açıkça ilan etmişlerdir.

Bilecik Ehl-i Beyt Heyeti kurucularından Şeyh Edep Ali Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Hamidullah İbrahimi, Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği ile irtibata geçerek kendilerine Muharrem ayında yas merasimleri için âlim talebinde bulunmuştur. Ehl-i Beyt 
Âlimleri Derneği mazlum ve mağdur mülteci Afganlı Müslümanların durumuna vakıf olmak suretiyle ve Muharrem ayı matem programlarının icrası için kendi bünyesinden âlim göndermiştir. Bilecik’te yapılan matem programından kareleri siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler