26 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
06:39
31-08-2015
  

Bir Annenin Kızına On Nasihati

Kızım, eşin için en iyi yardımcı ol ki, o da senin en yakın arkadaşın olsun....

Facebook da Paylaş


 

Ehlader Araştırma BölümüEmâme, Avf bin. Muhallem Şeybanî'nin eşidir. O, zamanının hatip kadınlarından sayılıyordu. Onun Emayas isminde bir kızı vardı. Kabilesinin reisi, kızına talip olup onunla evlendiği zaman, kızını kocasının evine uğurladığı sırada,kızını karşısına alıp şu nasihatlerde bulundu:

Kızım, eğer bir kız evlenip eş sahibi olmaktan müstağni olsaydı, ondan önce baba ve annesi bundan müstağni olurlardı; böyle olsaydı o zaman o, dünyaya gelmezdi. Erkekler kadınlar için, kadınlar da erkekler için yaratılmışlardır. Eş olma yasası tüm doğaya hâkimdir. Yaratılış yasasına ters düşmek, insanın kendi doğasıyla savaşması demektir. İşte sen de bu yasanın gereği evlenmiş ve şimdi eşinin evine gidiyorsun.

Kızım, büyüdüğün evi bırakıp tanımadığın bir yere gidiyorsun ve yeni bir hayat arkadaşınla yaşamak zorundasın. Şimdi eğer mutluluğunu istiyorsan, bir anne olarak edeceğim nasihatleri dinlersen yeni evinde de önceki gibi aziz ve saygın olursun.

1- Kızım, eşin için en iyi yardımcı ol ki, o da senin en yakın arkadaşın olsun. Bu nasihatlerim senin için en güzel çeyizdir; bitmek, tükenmek bilmeyen ve kendinin, eşinin ve çocuklarının mutluluğunu temin edecek bir çeyiz!

2- Hayatında kanaatkâr olmayı yeğle ve eşini bıktıracak, hayatı her ikinize de zehir edecek ve yerine getirmesinden âciz olduğu istek ve heveslerden kaçın!

3- Aranızda tam bir anlaşma ve tevafuk olursa, hayatınız tatlı ve anlamlı olur. O hâlde mümkün mertebe her şeyde ve her yerde beraber ve anlaşarak hareket etmeye gayret edin! Bir ihtilâf ve anlaşmazlık meydana geldiğinde de, sen fedakârlık göster ve eşinin sözünü dinle!

4- Göz, görmek ve burun ise koklamak için yaratılmıştır. İnsan güzel manzaralardan ve güzel kokulardan zevk alır. Dolayısıyla sana nasihatim şudur: Kendinin ve evinin güzel ve düzenli olmasına özen göster ki, eşin sende veya evinde kötü bir manzaraya ve kötü bir kokuya şahit olmasın! Kızım, olur ki kendini süsleyecek malzemeler elinde olmaz, ama Allah'ın verdiği temiz su nimeti daima elinin altındadır. Kendinde veya evinde eşini rahatsız edecek bir kirin, pisliğin ve kötü kokunun oluşmasına izin verme!

5- Kendinin, eşinin ve çocuklarının yemek ve istirahat saatlerini düzene sok! Yemekleri zamanında hazırla ki, açlık onları huzursuz etmesin! Unutma ki en ufak bir dikkatsizlik evinizden huzurun kaçmasına sebep olabilir. Eşin evde huzur ve rahatını bulmazsa, evden kaçak düşer, ikinizin de huzuru bozulur.

6- Evi iyi idare et; malınızı ve ev eşyanızı iyi bir şekilde kullanmaya ve muhafaza etmeye özen göster!

7- Evinizde ve yakınlarınızda bulunan diğer bireylerin hakkını gözet! Akıllı ve tedbirli bir kadın yakınlarını da kendi yerine kor, onların hakkını gözetir ve kimseye zulüm ve haksızlık yapılmasına izin vermez.

8- Ailenin ve eşinin sırlarını korumaya son derece özen göster! Zira gizli sırları açmak bir türlü hıyanettir. Böyle bir hıyanetten kaçınman, senin de haysiyetini korur.

9- Eşinle iyi geçin ve onun dertlerini, sıkıntılarını paylaşmaya çalış! Eşini sıkıntılı gördüğünde ona teselli kaynağı ol ve asla sevinçli gözükme! Onu sevinçli gördüğünde de sevincine ortak ol ve üzüntün varsa saklamaya çalış aksi takdirde soğukluk ve mutsuzluk baş gösterir.

10- Kocanın saygınlığını düşün, onun akraba ve dostlarına hürmetli davran.

Ardından şöyle ekledi:

 

- Kızım, eğer hayatında mutlu olmayı istiyorsan, daima eşinin hoşnutluğunu kendi hoşnutluğuna tercih et! İşte sana nasihatlerim bunlardan ibarettir. Artık gidebilirsin. Allah yardımcın ve koruyucun olsun.

O ana kadar başı aşağı bir hâlde dikkatle annesini dinleyen Emayas, mahcup bir şekilde annesine dönerek şöyle dedi:

 

- Anneciğim, dediklerinin hepsini dinledim ve canı gönülden kabul ettim. Emin ol ki, kocama karşı tam senin arzuladığın şekilde bir eş olmaya gayret göstereceğim.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler