05 Aralık 2020 Cumartesi Saat:
10:54
09-02-2013
  

BM: İsrail Filistinli mahkumlara işkence yapıyor

Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinlilere işkence ve kötü muamelede bulunulduğunu belirtti.

Facebook da Paylaş
BM Genel Sekreterliği, Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul'a gönderdiği mektupta, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında sivillerin evlerine gece vaktinde baskınlar yapmaya ve çocukların da içinde olduğu sivilleri gözaltına almaya devam ettiğini kaydetti.

4 şubat'ta yapılan baskınlarda, içinde seçilmiş temsilcilerin de bulunduğu 23 Filistinlinin, iki gün sonra ise başka 8 kişinin kanunsuz bir şekilde gözaltına alındığını ifade eden Mansur, bu tutumun uluslararası hukukun açık ihlali olduğunu kaydetti.

Tutuklanan Filistinlilerin İsrail hapishanelerinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını vurgulayan Mansur, Nafha hapishanesinde Filistinlilerin dövüldüğünü ve eşyalarının tahrip edildiğini ifade etti.

Mansur, mektubunda İsrail'in illegal yerleşim faaliyetlerine ilişkin de bilgiler vererek, Filistinlilerin evlerinin çeşitli bahanelerle yıkıldığını, İslami eserlerin de tahrip edildiğini belirtti.

İsrail güvenlik güçlerinin şiddet içermeyen protesto gösterilerine gerçek mermilerle müdahale ettiğini bildiren Mansur, BM Güvenlik Konseyi'ni, İsrail'in işlediği savaş suçları ve insan hakları ihlallerine karşı harekete geçmeye çağırdı.

 

MHA

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler