05 Mart 2021 Cuma Saat:
22:16
15-10-2012
  

BM Temsilcisi İbrahimi'den İran'a ziyaret

Tüm görüş ve düşünceleri bir araya getirip, Suriye halkının kabusuna son vermeli ve bu ülke halkının çıkarlarını korumalıyız

Facebook da Paylaş

 

 
 
 
BM ve Arap Birliği Suriye çzel Temsilcisi İbrahimi ile görüşen İran Dışişleri Bakanı Salihi, ''Suriye'de çatışma ve kanın durması için el ele vermeliyiz'' dedi. 
 
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye'de akan kanın durması için el ele verilmesi gerektiğini belirterek, sorunun çözümüne ilişkin planı Türkiye, Mısır, Suriye ve Suudi Arabistan'a yazılı olarak ilettiklerini söyledi.
 
İran'ın resmi haber ajansı IRNA, Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin, Tahran'da temaslarda bulunan BM ve Arap Birliği Suriye çzel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunduğunu duyurdu.
 
Salihi, el-İbrahimi ile Suriye'deki gelişmelerin ele alındığını, soruna çözüm yollarının değerlendirildiğini söyledi.
 
İbrahimi'nin, uluslararası sorunların halledilmesindeki tecrübesine dikkati çeken Salihi, bölge ve diğer etkili ülkelerin yardımları ve işbirliğiyle Suriye'deki sorunun barışçıl yollardan çözülmesi temennisinde bulundu.
 
Suriye sorununun aşılması için gayri resmi görüş ve önerilerini içeren planı İbrahimi'nin yanı sıra Türkiye, Mısır, Suriye ve Suudi Arabistan'a ilettiklerini belirten Salihi, ''Suriye'deki kriz, barışçıl ve bu ülke halkı tarafından halledilmeli'' dedi.
 
Salihi, Suriye halkının da diğer halklar gibi özgürlük, seçim ve anayasa dahil tüm taleplerinin karşılanması gerektiği görüşünde olduklarını belirtti.
 
Suriye'de öncelikli olarak akan kanın durması gerektiğini belirten Salihi, ''mevcut durumun ne Suriye, ne bölge ülkeleri ne de uluslararası toplumun yararına olduğunu'' ifade etti.
 
''Suriye'de çatışma ve kanın durması için hepimiz el ele vermeliyiz'' diyen Salihi, diğer konuların bundan sonra ele alınabileceğini bildirdi.
 
Salihi, İbrahimi ve BM'nin Suriye krizinin aşılması için etkili adımlar atabileceğini, kendilerinin de bu konuda işbirliğine hazır olduklarını söyledi.
 
İBRAHİMİ'NİN AçIKLAMALARI
 
BM ve Arap Birliği Suriye çzel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi de açıklamasında İran'ın görüş ve önerilerinin Suriye'deki sorunun barışçıl çözümünde etkili olabileceğini söyledi.
 
BM ve Arap Birliği'nin, Suriye'de sorununun bir an önce halledilmesini istediğini belirten İbrahimi, krizin aşılması için her türlü yardıma hazır olduklarını ifade etti.
 
Suriye'de akan kanın önlenmesi için ilgili tüm ülkelerin ağırlıklarını ortaya koyması gerektiğini vurgulayan İbrahimi, ''Tüm görüş ve düşünceleri bir araya getirip, Suriye halkının kabusuna son vermeli ve bu ülke halkının çıkarlarını korumalıyız'' dedi.
 
Suriye halkının görüş ve düşüncelerine önem verdiklerini anlatan İbrahimi, sorunun doğru ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi dileğinde bulundu.
 
Suriye konusunda Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ile görüşecek olan İbrahimi'nin, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile de bir araya gelmesi bekleniyor.
 
 
Dünya Bülteni 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler