03 Aralık 2020 Perşembe Saat:
18:19
13-03-2013
  

BM UNİCEF Teşkilatı İsraili Kınadı

BM UNİCEF teşkilatı üst düzey yetkilisi Siyonist İsrail rejiminin Filistinli çocuklara karşı tutumunun insanlık dışı bir girişim olduğunu bildirdi.

Facebook da Paylaş
 

 

UNİCEF medya bölümü sorumlusu Piter Samrdon New York'ta muhabirimize yaptığı açıklamada bu kurumun Filistinli çocuklarla ilgili yayınladığı son raporuna temasla, dünyada sadece küçük yaştaki çocukların askeri mahkemelerde yargılandıkları yerin İsrail olduğunu söyledi.

BM çocuklara Yardım Fonu UNICEF geçen hafta yayınladığı bir raporda, İsrail güvenlik güçlerinin işgal altındaki Batı şeria'da Filistinli çocuklara karşı yaygın bir şekilde uluslararası kanunları çiğneyerek kötü davrandığını açıklamıştı.

UNICEF'in yayınladığı raporda, her yıl 12-17 yaş arasındaki ortalama 700 çocuğun İsrail askerleri ve polisleri tarafından tutuklandığı bilgisine yer verilmişti. Raporda, Filistinli çocuklara karşı pek çok "zalimce, gayri insani ve onur kırıcı" davranış tespit edildiği ifade edildi. Bu davranışlara örnek olarak ise gece yarısı ağır teçhizatlı askerler tarafından yapılan tutuklamalar, çocukların ellerinin plastik kelepçelerle bağlanması, fiziki ve sözlü tacizler zikredildi. 13 yaş ve altındaki çocukların taş atmaktan 6 aya kadar hapse mahkûm edildiğini, 14 yaşından sonra ise 10 yıla kadar hapsedilebildiklerini belirten UNICEF, hedef hareket eden bir araç olduğunda cezanın 20 yıl hapse kadar çıkabildiğine dikkati çekti.

 

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler