19 Haziran 2019 Çarşamba Saat:
20:21
03-04-2018
  

Brüksel'de Hz. Ali'nin Viladeti Kutlandı

Brüksel Ehlibeyt İslam ve Kültür Merkezi

Facebook da Paylaş

 

 

Brüksel Ehlibeyt İslam ve Kültür Merkezi, tarafından organize edilen Hz. Ali'nin (a.s.) doğum gününü kutlama programı ACTİE’nin yeni merkezinde gerçekleştirildi.


Ehlibeyt dostlarının katıldığı programın sunumunu Ali Kılıçlar yaptı. Kılıçlar’ın  günün anlamı ve kutlamayla ilgili kısa açıklamasından sonra, program Seyyid Serdar Yılmaz’ın Kuran-ı Kerim’den ayetlerin okunmasıyla başladı.

İlk konuşmayı Dernek Başkanı İsmail Dorbar yaparak, “İslamiyetin en önemli şahsiyetlerinden, Ehlibeyt’ten olan İmam Ali (as)’ın kutlu viladetini, siz değerli dostlarıyla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. İmametin birincisi olan İmam Ali’nin viladeti nedeniyle başta İslam büyüklerimiz olmak üzere tüm Ehlibeyt dostlarını tebrik ediyorum. Bu programda emeği geçenlere de teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Daha sonra Belçika Aydın haber Genel Yayın Yönetmeni Celil Gündoğdu günün anlamı ile ilgili: “Bu gün İslam’ın en önemli şahsiyetlerinden İslam Peygamberi Hz. Resulullah (sav)’ın amcası oğlu, kızı Hz. Fatıma (sa)’nın eşi, torunları Hasan ve Hüseyin’in babası olan Hz. Ali (as)’ın kutlu viladetini hep birlikte kutlamanın heyecanını yaşamaktayız. Yüce Allah gönderdiği Kuran ve İslam Dini’ni sevgili peygamberimiz Hz. Resulullah (sav)’a emanet etti.  Allah’ın son dininin emanetçisi olan Hz. Resulullah (sav) Allah’ın izni ile bu emaneti, Kuran’da taltif edilen ve kendi eğitim ve öğretisiyle büyüyen İmam Ali ve evlatlarına emanet etmeyi vasiyet etti. Hatta yaşamında Gadir-i Hum’da tüm islam dünyasına deklare etti.

Daha sonra Uzra Yeşil ve Taner Teltay İmam Ali için yazdıkları şiirler ve anlatımda duygulu anlar yaşandı.

Ehlibeyt Gençlik Sorumlusu Hüseyin Bağcı’nın İmam Ali (as) hakkında şöyle devam etti: İmam Ali’yi salt bir duyguyla sevmekten öte İmam Ali (as)’ı anlamak, yaşadıklarından dersler çıkarmak, O’nun asıl vermek istediği mesajı günümüzde yaşamak ve yaşatmak. Tertemiz olan İmam Ali’yi tanımak ve onu anlamak lazım. Tanıyor anlamıyorsak bu noksanlıktır. O son olarak gönderilen İslam dini uğruna şehit olan bir İmam’dır. İmam Ali, her yönüyle değerlendirilmesi örnek alınması gereken yüce bir şahsiyettir. İmam Ali Kur’an da Ahzap suresinde temiz olarak ve Hz. Resulullah (sav)’ın hadisinde ilmin kapısı olarak referans gösterilen birisidir.

En son olarak, Ehlibeyt Camii İmamı Seyyid Yakup Arzuoğlu konuşmasını yaptı. “İmam Ali (as) İslam’ın önemli şahsiyetlerinden olup, Ehlibeyt mensubudur. İmam Ali Takvasıyla, ilmiyle adaletiyle, iyi bir aile reisi oluşu ve İmametin ilk halkası oluşu hasebiyle faziletlerini saymakla bitiremeyeceğimiz Yüce bir şahsiyettir.

İmam Ali Kur’an ve Hz. Resulullah (sav)’ın referansına mazhar olmuş, Allah’ın evinde dünyaya gelmiş Allah’ın evinde şehadet şerbeti içerek dünyadan göçmüş değerli bir İslam lideridir. O İmamet ile birlikte tüm mazlumların babasıdır, dedi. Edilen dualar ve verilen ikramlarla program son buldu.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler